براکستون هیکس یا انقباضات رحم در ماه های آخر بارداری

براکستون هیکس یا انقباضات رحم در ماه های آخر بارداری

 

 

انقباضات براکستون هیکس انقباضات متناوب رحم است که در ابتدای بارداری شروع می شود اما ممکن است تا اواسط بارداری متوجه این انقباضات نشوید. این انقباضات به خاطر پزشک انگلیسی، جان براکستون هیکس که برای اولین بار این انقباضات را توصیف کرد به این نام، نام گذاری شده اندبا پیشروی بارداری، این انقباضات افزایش می یابند اما تا هفته های آخر بارداری، انقباضات براکستون هیکس به صورت نامنظم، بی درد و غیر متداول هستند.

گاهی اوقات این انقباضات به عنوان علائم اولیه زایمان زودرس درنظر گرفته می شوند بنابراین سعی کنید در هنگام انقباض و گرفتگی به پزشک مراجعه کنید. اگر هنوز به هفته سی و هفتم بارداری نرسیده اید و انقباضات منظم مشاهده می کنید یا اگر علائم زایمان زودرس را مشاهده می کنید به پزشک مراجعه کنید.

دو هفته مانده به زایمان دهانه رحم شروع به گشاد شدن می کند تا برای زایمان آماده شود. انقباضات در این زمان متداول تر و شدیدتر می شود و ممکن است باعث ناراحتی مادر شود.

انقباضات براکستون هیکس در ابتدای بارداری بدون درد هستند و تغییری در دهانه رحم ایجاد نمی کنند اما انقباضات هفته های آخر بارداری به دهانه رحم کمک می کند باز شود. به این دوره پیش از درد زایمان می گویند.

انقباضات همیشه به معنی شروع درد زایمان نیست. بهتر است تفاوت بین انقباضات براکستون هیکس و درد زایمان را بدانید.

انقباضات براکستون هیکس چگونه است؟

در هنگام انقباض، چه انقباض براکستون هیکس یا درد زایمان، در رحم و قسمت پایین شکم احساس فشار می کنید که بعد از چند ثانیه آرام میشود. انقباضات براکستون هیکس نامنظم است و معمولا درد ندارد اما گاهی ممکن است شدید و دردناک باشند.

تشخیص تفاوت انقباضات براکستون هیکس و درد واقعی زایمان

روزها یا هفته ها پیش از زایمان، انقباضات براکستون هیکس منظم و دردناک می شوند. به طوری گاهی با درد زایمان اشتباه گرفته می شوند. اما این انقباضات با گذشت زمان شدیدتر، طولانی تر و نزدیک به هم نمی شوند.

انقباضات براکستون هیکس هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتند اما بیشتر شب هنگامی که بدن کم آب شده است یا مثانه پر است یا در هنگام فعالیت فیزیکی یا نزدیکی جنسی دیده می شود.

اگر انقباضات براکستون هیکس باعث ناراحتی می شوند یا دردناک هستند چه کاری انجام دهم؟

انقباضات براکستون هیکس معمولان دردناک نیستند اما گاهی ممکن است باعث درد شوند.

برای آرام کردن درد ناشی از انقباضات براکستون هیکس از روش های زیر استفاده کنید:

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنم؟

اگر به هفته سی و هفتم بارداری نرسیده اید و انقباضات شما دردناک، منظم و پشت سر هم است یا علائم زایمان زودرس را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.

درد شکم یا گرفتگی عضلات مانند درد پریودی

اگر از هفته سی و هفتم بارداری گذشته است در هنگام انقباض با پزشک تماس بگیرید. در درد زایمان واقعی، انقباضات به صورت منظم هستند و هر سی تا نود ثانیه یک انقباض تجربه می کنید، انقباضات شدیدتر می شوند، بیشتر می شوند و هر کاری می کنید کاهش نمی یابد.

انقباضات زایمان:

انقباضات زایمان در هفته‌های آخر بارداری شروع می‌شود و ویژگی‌های خاصی دارد که شناخت این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید در زمان درستی به بیمارستان مراجعه کنید. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

اگر موارد زیر را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید:

در مورد ترمبوز رگ های خونی در بارداری چقدر می دانید؟ آیا با رابطه جنسی صحیح در دوران بارداری آشنا هستید؟ دکتر سلام، مراقبت های لازم هفته به هفته ی دوران بارداری را مورد بررسی قرار داده است و همچنین تحلیلی بر تغذیه مناسب در هر ماه بارداری انجام داده است که پیشنهاد می کنم حتما مطالعه کنید.


هرگونه کپی برداری با لینک دهی مستقیم به سایت دکتر سلام مجاز است.

بیشتر بخوانید:

هفته چهلم بارداری و مراقبت های لازم

هفته سی و نهم بارداری و مراقبت های لازم

هفته سی و هشتم بارداری و مراقبت های لازم

دفعات بازدید : 59