علائم زایمان در ماه آخر

علائم زایمان در ماه آخر

علائم زایمان در ماه نهم

خانم های باردار خصوصا در ماه های آخر بارداری بسیار حساس و نگران هستند و دائما در فکر سلامتی کودک خود به سر می برند. بعضی دچار زایمان زودرس می شوند و شاید این برای دیگر خانم های باردار کمی نگران کننده باشد. در ماه های آخر خانم های باردار در خوابیدن و نشستن و یا بلند شدن کمی مشکل دارند و این کارها را به راحتی نمی توانند انجام هند و نگرانی از بابت سلامت کودک و نحوه به دنیا آمدن آن، میتواند سختی همراه با لذت این روزهای آخر را بیشتر کند. با مطالعه متن زیر از علائم زایمان آگاه شوید و دیگر نگران نباشید.

چطور بفهمم زمان زایمان من فرا رسیده است؟

زایمان خانم ها با یکدیگر فرق دارد. بنابراین به طور قطع فهمیدن آن امکان پذیر نیست. اما تغییرات خاصی پیش از زایمان، در زایمان زودرس و هنگام زایمان اتفاق می افتد که می توان با استفاده از آن ها زمان زایمان را تعیین کرد.
پیش از زایمان یا در هنگام زایمان زودرس علائم زیر دیده می شود:

آن چه در هنگام زایمان زودرس تجربه می کنید به عوامل زیر بستگی دارد:

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

احتمالا در خصوص درد زایمان و زمان آن با پزشک خود صحبت کرده اید. اما بهتر است هر زمانی که درد داشتید با پزشک تماس بگیرید. این یکی از وظایف پزشک است که در هنگام درد پاسخ گوی شما باشد.
پزشک با استفاده از صدای شما می تواند مشکلتان را درک کند بنابراین سعی کنید زیاد صحبت کنید. او می خواهد تعداد و فاصله انقباض های شما و علائم دیگر شما را بداند.
اگر پزشک حس کند زمان زایمان شما نزدیک است از شما می خواهد بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید.
پزشک از شما می خواهد آرام باشید. اگر دردی که تجربه کردید درد زایمان نباشد پزشک شما را مرخص می کند.
در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

در هنگام درد زودرس زایمان چه کاری باید انجام دهم؟

آن چه شما در هنگام درد زودرس انجام می دهید به زمان روز، کاری که شما را آرام می کند و احساس شما بستگی دارد.
آرام باشید؛ آرامش شما به آزاد شدن هورمون اکزیتوکین که برای فرایند زایمان مورد نیاز است کمک می کند. همچنین می توانید با انقباضات کنار بیایید. هر کاری می توانید انجام دهید تا آرام بمانید.
سعی کنید فیلم مورد علاقتان را ببینید، پیاده روی کنید یا با یکی از دوستان یا اعضای خانواده همراه باشید. می توانید بین پیاده روی  ها استراحت کنید. حمام کنید تا درد کم شود. همچنین می توانید از یک شیشه آب گرم استفاده کنید. اگر می توانید کمی استراحت کنید.
در طول درد زایمان احتمالا احساس گرسنگی می کنید بنابراین چیزی بخورید. این کار باعث می شود درد شما کاهش یابد.
در هنگام درد زایمان می توانید از حالت های مختلف روش های مختلف برای نفس کشیدن استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند با انقباضات کنار بیایید.

آیا امکان دارد انقباض داشته باشم اما درد ناشی از زایمان نباشد؟

بله، شما پیش از زایمان انقباضاتی را تجربه می کنید. این انقباضات به گشاد شدن دهانه رحم کمک می کند. در طول گشاد شدن، دهانه رحم از عقب به جلو حرکت می کند. همچنین نازک تر و کوچک تر نیز می شود.
در بیشتر موارد این تغییرات در هفته های آخر بارداری بدون جلب توجه اتفاق می افتد. اما گاهی نیز انقباضات و گرفتگی عضلات را تجربه می کنید. این مسئله به خاطر تغییرات اتفاق افتاده در دهانه رحم می باشد اما هنوز گشاد شدن دهانه رحم اتفاق نیفتاده است.
پزشک می تواند زمان تغییرات دهانه رحم را تعیین کنید. در هفته 40 بارداری، دهانه رحم سفت است اما در ملاقات بعدی شما با پزشک دهانه رحم شل شده است و در حال باز شدن می باشد.
اگر سر جنین رو به پایین باشد اما پشت او به پشت شما باشد زمان بیشتری برای شروع درد زایمان نیاز است. در این حالت شدت انقباضات شما کم خواهد بود ولی پشت درد شدیدی خواهید داشت.
پزشک درباره کنار آمدن با درد زایمان در منزل توصیه هایی می کند تا قوی تر عمل کنید. می توانید مقداری پاراستومال مصرف کنید یا برای کاهش درد از حمام گرم یا ماساژ استفاده کنید. اگر جنین پشت به پشت باشد قرار گرفتن شما روی دست ها و زانوها به کاهش پشت درد کمک می کند. این کار باعث می شود وزن جنین از روی ستون فقرات برداشته شود. می توانید این حرکت را نیم ساعت ادامه دهید.

آیا می توانم بگویم زایمان به زودی اتفاق می افتد؟

ممکن است. علائم نزدیک شدن زمان زایمان عبارتند از:

در هنگام انتظار برای شروع زایمان چه کاری می توانم انجام دهم؟

هنگامی که نزدیک به زمان زایمان می شوید بزرگترها نکاتی برای زایمان راحت تر به شما می گویند. این نکات عبارتند از خوردن شیر همراه با روغن یا خوردن غذاهای گرم برای شروع درد زایمان می باشد.
اگر می خواهید از این روش ها استفاده کنید حتما اعتدال را رعایت فرمایید. خود را در شرایطی قرار ندهید که زایمان زودتر اتفاق بیفتد. اگر واقعا بی صبرانه منتطر فرزند خود هستید می توانید از روش های طبیعی برای شروع درد زایمان استفاده کنید.
سعی کنید آماده زایمان باشید:

هنگامی که تمام این کارها انجام شد آرام باشید، استراحت کنید و از روزهای پیش از زایمان لذت ببرید.

 

منبع: اوما

 

دفعات بازدید : 55