پیاز

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی است با برگ های استوانه ای شکل توخالی و ساقه ای که از آن گل های سفید تا متمایل به بنفش که به شکل چتر مانند مجتمع شده اند خارج می گردند. مجموعه گل ها در هنگام جوانی توسط پوشش سفید رنگ غشایی احاطه شده اند. گیاه در قاعده به پیاز درشت و متورمی که همان پیاز معمولی خوراکی است ختم می گردد.
انتشار جغرافیایی
به نظر می رسد منشأ اصلی پیاز در دنیا کشور ایران باشد و از ایران پیاز برای کشت به سایر نقاط جهان منتقل شده است. امروزه به عنوان یک محصول عمده زارعی در بسیاری از نقاط کشور کشت می شود.
ترکیبات شیمیایی
پیاز خوراکی دارای انواع مواد معدنی چون سدیم، پتاسیم، کلسیم و فسفر بوده و مواد قندی همچون ساکارز مالتوز و اینولین را نیز در ساختمان آن یافت. انواع ویتامین ها از جمله ویتامین C نیز در ساختمان آن یافت می شود.
قسمتهای مورد استفاده

اثرات دارویی و طرز استعمال
1.درمان اسکوربوت : پیاز خام و نپخته به دلیل داشتن مقادیری ویتامین C اثر ضد اسکوربوت داشته و مصرف پیاز به صورت خام علایم اسکوربوت چون خونریزی لثه را از بین می برد. 2.اثر ضد عفونی کننده : پیاز خاصیت ضد عفونی کننده قوی دارد و به این علت از جوشانده آن برای ضدعفونی و پانسمان زخم های چرکی استفاده می شود. 3.درمان حبس البول ( عدم دفع ادرار ) : برای درمان این عارضه با پیاز می توان به دو طریق عمل نمود اول اینکه پیاز در آب و عسل جوشانده شده و جوشانده مذکور به طریقه خوراکی مصرف شود و دوم آنکه عصاره پیاز خام در ناحیه زیر شکم اثر داده شود. 4.درمان نفخ شکم : مخلوط عصاره پیاز در الکل که روزی 2 تا 3 بار به مقدار 10ـ15 قطره مصرف می شود نفخ شکم را بر طرف می نماید. 5.کاهش قند خون : مصرف پیاز خام اثرات قابل ملاحظه ای در کاهش قند خون دارد. 6.درمان فشار خون : به منظور پائین آوردن خون نیز می توان پیاز خام را مصرف نمود. 7.درمان دردهای عصبی : شربت پیاز به میزان زیادی دردهای عصبی را کاهش می دهد برای تهیه آن 100 گرم پیاز خام را با 400 گرم قند مخلوط کرده و مصرف می نمایند.
دفعات بازدید : 405