گل آتشین

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی است با برگ های واجد بریدگی های رشته ای، گل های زیبای آن قرمز متمایل به نارنجی می باشند که بعد از خشک شدن زرد رنگ می شوند. این گیاه پراکنش وسیعی داشته و می توان ان را در کنار معابر و کنار جاده ها و ... مشاهده نمود.
انتشار جغرافیایی
گیاه مذکور را می توان در بیشتر قسمت های ایران مشاهده نمود در اطراف تهران و کرج، در شمال کشور در شمال غرب آذربایجان و در جنوب در نواحی بوشهر، اصفهان، شیراز و حتی بلوچستان رویش وسیعی دارد.
ترکیبات شیمیایی
به نظر می رسد ماده مؤثر موجود در این گیاه دارویی ماده ای مشابه با آدونیدین باشد که در گونه Adonis vernalis یافت می شود البته اثر ماده یافت شده به مراتب کمتر از آدونیدین است. لازم به ذکر است آدونیس بهاره یا Adonis vernalis که گیاه دارویی بسیار عالی است در ایران رویش نداشته و بومی اروپاست.
قسمتهای مورد استفاده
تقریباً قسمت های آن مورد استفاده قرار می گیرد خصوصاً سرشاخه های گلدار.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.درمان بیماری های قلبی : فراورده های آدونیس را می توان برای درمان بسیاری از ناراحتی های قلبی از جمله ورم ماهیچه های قلب ( میو کاردیت )، تپش قلب، نارسائی های دریچه میترال و ... به کار برد، به این منظور می توان از دم کرده 2 تا 4 گرم آن در 200 گرم آب مقطر که در روز چند بار مصرف می شود استفاده نمود. همچنین می توان عصاره تازه گیاه را مستقیماً مصرف نمود ولی با توجه به مزه بسیار تلخ آن بهتر است عصاره مذکور در کمی آب قند حل شده و مصرف شود. 2.درمان سنگ کلیه : با توجه به اینکه آدونیس یک ادار آوری قوی می باشد مصرف دم کرده یا عصاره روان آن می توان سنگ کلیه را درمان نماید. 3.درمان یبوست : آدونیس را به شکل دم کرده یا عصاره روان می توان به عنوان ملین نیز مصرف نمود.
دفعات بازدید : 664