خاس

مشخصات گیاه شناسی
درختچه ای است با برگ های قهوه ای رنگ خاردار که چرم مانند می باشند. گل های کوچک و سفید رنگ گیاه در کنار برگ ها مجتمع می باشند. میوه گیاه به اندازه یک نخود و قرمز رنگ است.
انتشار جغرافیایی
این گیاه درختچه ای کلاً محدود به حاشیه شمال کشور بوده و در جنگل های مخروبه آن مناطق در دیلمان، شهسوار، رشت، نور و آستارا و گرگان دیده شده است.
ترکیبات شیمیایی
در برگ های این گیاه ایلیسین، ایلیگزانتین و اسید کافئوتانیک وجود دارد همچنین به میزان اندک کافئین نیز در ساختمان آن دیده می شود.
قسمتهای مورد استفاده
برگ ها تازه یا خشک شده گیاه قسمت مورد استفاده دارویی آن می باشد.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.به عنوان تب بر : جوشانده یا دم کرده 30 تا 60 گرم در هزرا برگ خاس که به میزان 2 تا 3 فنجان در روز مصرف می شود اثر تب بر دارد. همچنین از این گیاه دارویی می توان به عنوان داروی ضد تشنج نیز استفاده نمود. 2.درمان برونشیت و ذات الریه : برای درمان التهابات دستگاه تنفسی از جمله برونشیت و ذات الریه از جوشانده برگ خاس استفاده می شود به این منظور مقدار 1ـ2 قاشق غذاخوری از برگ خرد شده خاصی را در 75 میلی لیتر آب به مدت 10 دقیقه جوشانده و بعد از سرد شدن به مقدار 2 تا 3 فنجان در روز بین دو وعده غذا مصرف می نمایند. 3.درمان صرع : میوه درختچه خاصی اثر قابل توجهی در درمان بیماری صرع دارد. به این منظور میوه های خاص به طور مستقیم مورد مصرف قرار می گیرند. 4.درمان رماتیسم : جوشانده 30 در 60 گرم در هزار برگ خاس اثر ضد رماتیسم دارد با این حال این خاصیت خاس کمرنگ تر از خواص دیگر آن است.
دفعات بازدید : 365