لوبیا

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی است علفی و بالارونده با برگ های مرکب 3 برگچه ای که هر کدام از برگچه ها بیضوی شکل، بزرگ و نوک تیز می باشند. گل ها سفید، بنفش یا صورتی رنگ بوده و میوه گیاه که همان لوبیای معمولی است نیامی است دراز و باریک و نوک تیز که دارای دانه های درشتی می باشد. شکل و اندازه این دانه ها در واریته های مختلف متفاوت است.
انتشار جغرافیایی
منشأ اولیه این گیاه مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی است ولی امروزه در سایر نقاط جهان از جمله ایران به وفور کاشته می شود.
ترکیبات شیمیایی
این گیاه دارای موادی همچون گلوکوکینین و مقادیر فراوان اسید سیلیسیک بوده، دانه های سبز و تازه آن واجد ویتامین های B و C می باشند.
قسمتهای مورد استفاده
میوه خشک شده و دانه های گیاه خاصیت دارویی دارند.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1. درمان بیماری قند : میوه نیام لوبیا یا همان لوبیا سبز اثر خفیف و جزئی در پائین آوردن قند خون دارد. به این منظور 3ـ4 مشت میوه نیام خرد شده را بعد از چند ساعت خیساندن در دو لیتر آب جوشانده و جوشانده مذکور را مصرف می نمایند. لازم به ذکر است باید از مصرف خام دانه های لوبیا پرهیز شود زیرا دانه های خام آن واجد یک آلبومین سمی می باشند که در اثر پختن زایل می شود. 2. درمان خیز عمومی بدن : میوه نیام لوبیا خاصیت پیشاب آور داشته و از این رو نه تنها در درمان خیز عمومی بدن بلکه در بیماری های مزمن مجاری اداری، سنگ کلیه و غیره نیز مصرف می شود. در تمامی این موارد می توان از جوشانده نیام به شرحی که قبلاً گفته شد استفاده کرد.
دفعات بازدید : 556