سیر

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی است با برگ های باریک و ساقه بدون برگی که به گل های سفید رنگ با لکه های قرمز ختم می شود. گل های در دستجات چتر مانند مجتمع شده اند. ساقه در قاعده منتهی به پیاز مرکب متشکل از 5 تا 10 قطعه می گردد که همان سیر خوراکی است.
انتشار جغرافیایی
این گیاه در نواحی مختلف ایران خصوصاً شمال ایران کشت می شود.
ترکیبات شیمیایی
سیر حاوی مقادیری ویتامین C، قندهایی همچون اینولین و گلوکوزیدهای گوگرد دار می باشد که در اثر تجزیه آن اسانس مخصوص سیر که بوی خاص دارد آزاد می شود.
قسمتهای مورد استفاده
پیاز تازه یا خشک گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.کاهش فشار خون : سیر به دلیل قابلیت گشاد نمودن شرائین و مویرگ ها فشار خون را پائین می آورد. به این منظور بهتر است سیر به طور کامل خرد شده را در شیر حل کرده میل نمایند. 2.اثر ضد عفونی کننده : سیر با استعمال خارجی اثر ضد عفونی کننده داشته و در پانسمان زخم های چرکی می توان از آن استفاده نمود. 3.درمان آرتروز و رماتیسم : در درمان عارضه های مفصلی چون آرتروز و رماتیسم سیر با استعمال خارجی مصرف می شود. به این منظور چند قطعه سیر را بعد از له کردن کامل در موضع درد اثر داده بعد از چند ساعت ضماد را برداشته و در موضع درد خمیر رس تمیز قرار داده و یا پارچه می بندند و بعد از مدتی درد از ناحیه مذکور بر طرف می شود. 4.درمان کرمک : کرمک نوعی کرم انگل روده است که بیشتر در اطفال دیده می وشد. برای دفع آن از بدن اطفال استفاده از سیر توصیه شده است. شربت سیر که از مخلوط نمودن 100گرم سیر، 200 گرم قند بدست می آید به این منظور استفاده می شود. 5.درمان اسهال : اسهال های ساده را می توان با سیر درمان نمود. به این منظور از سیر خرد شده در شیر به طریقه خوراکی استفاده می گردد.
دفعات بازدید : 415