پنیرک

مشخصات گیاه شناسی
پنیرک گیاه خزنده ای است با برگ های تقریباً مدور یا قلوه ای شکل که لُب دار بوده و به رنگ سبز تیره می باشند. گل ها به رنگ مایل به بنفش هستند.
انتشار جغرافیایی
این گیاه منشأ اروپایی دارد و کشورهایی چون آلمان یک گیاه دارویی عمده به شمار می آید البته در ایران نیز این گیاه مورد کشت قرار می گیرد و به خاطر قدرت تحمل خوب آن نسبت به شرایط محیطی در حال حاضر در برخی نقاط ایران به حالت خود رو زیست می نماید.
ترکیبات شیمیایی
مواد لعابی، تانن ها، مواد رزینی و اگزالات کلسیم عمده ترکیبات شیمیایی پنیرک به شمار می آیند.
قسمتهای مورد استفاده
تمامی قسمت های گیاه از جمله گل، برگ و ریشه خاصیت دارویی دارند.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.رفع التهابات مهبلی : در درمان التهابات و ناراحتی های مهبلی در خانم ها جوشانده پنیرک توصیه می شود. به این منظور جوشانده گیاه پنیرک را در موضع تزریق می نمایند. برای تهیه جوشاند. از پنیرک مقدار یک مشت از برگ های آن را در یک لیتر آب سرد باید جوشاند. 2.درمان جوش های صورت : ریشه یا برگ له شده گیاه را در محل جوش ها و دانه های پوستی قرار اثر مفیدی در درمان جوش ها و همچنین کاهش درد در محل جوش دارد. 3.درمان آنژین و ورم لوزه ها : جوشانده حاصل از برگ و گل پنیرک که به شکل غرغره مورد استفاده قرار می گیرد در درمان آنژین های گلو و ورم لوزه ها اثر قابل توجهی دارد. 4.رفع یبوست : جوشانده پنیرک به عنوان یک مُسهل ضعیف عمل می نماید از این رو می توان آن را برای رفع حالت یبوست در کودکان و افراد سالخورده مورد استفاده قرار داد. 5.رفع سرفه : استفاده از جوشانده پنیرک در سرفه هایی که در برخی بیماری های تنفسی چون برونشیت و سل دیده می شود اثر تعدیل کننده دارد. حتی در کشور آلمان از ریشه پنیرک در جهت رفع اخلاط در بیماری سل استفاده می شود.
دفعات بازدید : 406