درخت چنار

مشخصات گیاه شناسی
درختی زیبا و زینتی است که پوست آن به صورت قطعات نامنظمی از ساقه جدا شده و در نتیجه تنه درخت سفید به نظر می رسد. برگ ها پنجه ای شکل و دارای 5ـ7 لوب می باشد. میوه های فندقه آن در دستجات کروی شکل اجتماع یافته اند.
انتشار جغرافیایی
درخت چنار در بسیاری از نقاط کشور از جمله مازندران، گیلان، آذربایجان، کرمانشاه ،لرستان، فارس و ... انتشار داشته و در بقیه نقاط کشور نیز به عنوان درخت زینتی در پارک ها و کنار معابر کاشته می شود.
ترکیبات شیمیایی
تانن ها و انواع ترکیبات فنلی و برخی املاح معدنی همچون منیزیم و آهن در ترکیب درخت چنار فراوان دیده می شود. در مورد ترکیبات شیمیایی کامل این گیاه مطالعات کامل صورت نگرفته است.
قسمتهای مورد استفاده
پوست و ریشه درخت چنار واجد برخی خواص دارویی است.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.رفع لکه های پوستی : جوشانده درخت چنار اثر مفیدی در درمان لکه های پوستی خصوصاً لکه های پوستی ناحیه گردن دارد. این جوشانده باید به شکل خارجی استعمال گردد. 2.درمان اسهال های ساده : برای درمان اسهال های ساده می توان از درخت چنار برده جست به این منظور پوست درخت چنار را در مقداری سرکه جوشانده و به شکل خوراکی مصرف می نمایند. 3.درمان گزیدیگی : جوشانده ریشه درخت چنار در افرادی که دچار مارگزیدگی شده اند از شدت ناراحتی ها کاسته و عوارض ناشی از سم مار را تا حدودی کاهش می دهد. 4.گرفتگی صدا : جوشانده برگ های چنار که به صورت خوراکی مصرف می شود گرفتگی صدا را برطرف می نماید.
دفعات بازدید : 283