اکلیل

مشخصات گیاه شناسی
گیاه مذکور شباهت زیادی به گیاه یونجه دارد و در صورتی که در مرحله گلدهی نباشد کاملا شبیه به آن به نظر می رسد . دارای برگ سه برگچه ای دندانه دار بوده و گلهای زرد رنگ آن در گل آذینهای خوشه قرار می گیرند .
انتشار جغرافیایی
در بیشتر نقاط ایران از جمله آذربایجان ، نواحی مرکزی چون اصفهان و تهران و حتی در جنوب کشور از جمله سیستان می توان این گیاه را مشاهده نمود . انتشار آن به حدی است که نه تنها در عرصه های طبیعی ، در داخل شهرها در کنار معابر و خیابانها هم می توان آنرا مشاهده کرد .
ترکیبات شیمیایی
در گیاه تازه و خوشبو ماده کومارین وجود دارد که اثرات دارویی گیاه به آن نسبت داده می شود .
قسمتهای مورد استفاده
سر شاخه گلدار و دانه های گیاهی
اثرات دارویی و طرز استعمال
1- عامل ضد انعقاد خون : اکلیل مهمترین اثرش جلوگیری از انعقاد خون است و از اینرو در مواردی چون انسداد مجاری سیاهرگ مورد استعمال دارد . بدین منظور از جوشانده گیاه مذکور استفاده می شود . به طوری که مقدار 3 تا 5 گرم از گلها یا برگهای خشک گیاه را در یک فنجان آب جوشانیده و روزی 2 تا 3 فنجان مصرف می نمایند . 2- رفع جوشها و التهاب خارجی : برای درمان جوشها و یا هر نوع التهاب خارجی مخصوصا التهابات و تورم پلکها از ضماد و پماد آن استفاده می شود . به این منظور مقدار 30 تا 50 گرم سرشاخه گلدار گیاه را در شیر جوشانده و پس از سرد شدن بر روی موضع می مالند . 3- رفع التهابات مجاری تنفسی : در التهابات مجاری تنفسی مثل برونشیت با توجه به خاصیت خلط آوری این گیاه مصرف دم کرده آن را توصیه می نمایند . به طوری که یک قاشق غذاخوری از پودر خشک هر قسمت از گیاه را در نیم لیتر آب جوشانده و میل می نمایند .
دفعات بازدید : 654