خرزهره

مشخصات گیاه شناسی
خرزهره درختچه ای زینتی است با برگ های تقریباً سرنیزه ای شکل دایمی که این برگ ها به شکل فراهم بر روی ساقه قرار می گیرند. به عبارت بهتر در هر بند از ساقه قرار میگیرند. به عبارت بهتر در هربند از ساقه چندین برگ مستقر است. گل ها به رنگ سفید یا صورتی بوده منظره بسیار جالبی دارند.
انتشار جغرافیایی
محل اصلی رویش خرزهره در ایران مناطق غرب و جنوب غربی ایران یعنی استان های کرمانشاه، لرستان و فارس می باشد ولی این درختچه زینتی در حال حاضر در بقیه نقاط کشور نیز پرورش داده می شود.
ترکیبات شیمیایی
برگ خرزهره حاوی گلوکوزیدهای سیانوژنی همچون نری ئین و نری آنتین بوده این ترکیبات در صورت تجزیه شدن ترکیبات سیانوری آزاد کرده و باعث مسمومیت های بسیار شدید و حتی مرگ می گردند. از این رو در مصرف خرزهره به عنوان گیاه دارویی باید حداکثر دقت و توجه به عمل آید. دانه های خرزهره حاوی انواع اسیدهای چرب از جمله اسید استئاریک اسید پالمیتیک، اسید اُولئیک و اسید لینولئیک است.
قسمتهای مورد استفاده
برگ خرزهره با رعایت احتیاطات لازم خاصیت دارویی دارد.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.درمان کچلی و بیماری های پوستی : به این منظور می توان هم از جوشانده برگ خرزهره در روغن و هم از خیسانده آن در آب استفاده نمود. البته در درمان این عوارض پوستی بدیهی است که استعمال به شکل خارجی خواهد بود. 2.تقویت قلب و تنظیم ضربان قلب : به این منظور عصاره خرزهره را در الکل و آب حل کرده و سپس آن را به شکل قرص های بسیار کوچک 5/0 گرمی درآورده و روزانه به تعداد 2 تا 4 عدد از آن مصرف می نمایند.
دفعات بازدید : 618