بادام

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی است با برگ های تقریباً بیضوی تا کشیده و گل های سفید رنگی که از نظر ظاهری شباهت زیادی به گل های دیگر گیاهان درختی تیره گل سرخ همچون گلابی، آلو، گیلاس و ... دارد.
انتشار جغرافیایی
میوه گیاه از نوع شفت می باشد که حاوی مغز بسیار مغزی است.
ترکیبات شیمیایی
در سراسر کشور به عنوان یک درخت میوه کاشته می شود.
قسمتهای مورد استفاده
مغز میوه بادام حاوی انواع ویتامین ها از جمله ویتامین H و B، املاح معدنی، قند و مقادیر فراوانی فسفر بوده همچنین گلوکوزیدی به نام آمیگدالین در آن وجود دارد که بسایر سمی است. این ترکیب در بادام تلخ به مراتب بیشتر بوده و در اثر هیدرولیز تولید اسید سیانیدریک می نماید که بسیار کشنده است. مغز بادام و روغن استخراج شده از آن خواص دارویی دارند.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.درمان بواسیر : ضماد تهیه شده از روغن مغز بادام مخلوط با تخم مرغ اگر در محل بواسیر قرار داده شود تورم آن را بر طرف نموده و درد ناشی از آن را تسکین می دهد. 2.حفظ طراوت و شادابی پوست : روغن بادام طراوت و شادابی پوست شده و از پوسته پوست شدن آن جلوگیری می کند. 3.درمان ترک پوست : برای رفع ترک پوست روغن بادام را با مقدار برابر کره کاکائو مخلوط نموده بعد از قرار دادن در حمام آب جوش به خوبی می سایند به این ترتیب پمادی بدست می آید که از آن رفع ترک پوست استفاده می شود. 4.تسکین درد گوش : روغن بادام مسکن درد گوش بوده و از طرف دیگر باعث نرمی پرده صماخ می شود. در این موارد بهتر است نصف قاشق مرباخوری روغن بادام شب هنگام، فقط یک بار در هفته در گوش چکانده شود.
دفعات بازدید : 646