گردو

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی است درختی با برگ های مرکب، گل های آن تک جنسی، کوچک و بدون پوشش ( کاسبرگ و گلبرگ متمایز ) بوده. و در گل آذین های شاتون قرار گرفته اند. شاتوت های نر در انشعابات مسن و شاتوت های ماده در انشعابات تازه گیاه واقع اند. میوه فندقه گیاه در اطراف خود دارای پوشش سبز رنگ می باشد.
انتشار جغرافیایی
در سراسر ایران درخت گردو کاشته می شود.
ترکیبات شیمیایی
مغز میوه گردو حاوی انواع ویتامین های A، B1،B2 و انواع مواد معدنی چون کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم و گوگرد است. همچنین برخی اسیدهای چرب چون اسید لینولئیک، اسید الئیک در آن دیده می شود.
قسمتهای مورد استفاده
مغز میوه پوسته سبز میوه و برگ درخت گردو مصرف دارویی دارند.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.درمان نرمی استخوان : جوشانده برگ درخت گردو که به شکل خوراکی مصرف می شود برخی اختلالات استخوانی همچون نرمی استخوان و بیماری های مفصلی را درمان می کند. 2.درمان عفونت های رحمی : جوشانده برگ درخت گردو باعث ضد عفونی مهبل و رحم و در نتیجه درمان عفونت های قارچی یا باکتریابی آن می گردد. بداین منظور جوشانده به شکل تنقیه مورد استفاده قرار می گیرد. 3.درمان اختلالات کبدی : جوشانده پوسته سبز گردو و تقویت کننده کبد بوده برخی اختلالات کبدی همچون ورم کبد و اختلالات مجاری صفراوی را بهبود می بخشد. 4.درمان ناراحتی های پوستی : روغن گردو که از له شدن مغز میوه گردو بدست می آید در درمان خشکی و پوسته پوسته شدن پوست به کار می رود. جوشانده برگ درخت گردو نیز با استعمال خارجی التیام دهنده اگزما، زرد زخم و زخم های چرکین است. 5.درمان بیحالی، ترس و اضطراب : خوردن مغز میوه گردو برخی ناراحتی های عصبی را تسکین می دهد.
دفعات بازدید : 401