تاج الملوک

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی است پایا و چند ساله که برگ های آن سه قسمتی و به رنگ سبز تیره می باشند. گل های زیبا و درشت آن به رنگ های مختلف از جمله آبی، ارغوانی و سفید دیده می شوند. دم گل حالتی خمیده دارد و از این رو گل به شکل واژگون قرار می گیرد.
انتشار جغرافیایی
این گیاه را به شکل خودرو می توان در جنوب شرق ایران در نواحی سیستان مشاهده نمود ولی انواع زینتی آن را در سراسر ایران پرورش می دهند.
ترکیبات شیمیایی
ماده مؤثر معینی برای این گیاه شناسایی نکرده اند ولی در ساختار آن گلوکوزیدهای سیانوژن یعنی گلوکوزیده های مولد اسید سیانیدریک یافت می شود.
قسمتهای مورد استفاده
گل ها و دانه های این گیاه به عنوان دارو مورد مصرف قرار می گیرند.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.رفع خارش و التیام زخم ها : برای رفع خارش بدن و التیام زخم ها از تنطور گل گیاه استفاده می شود به این منظور 4 گرم از گل های خشک گیاه را در 30 گرم الکل سفید حل کرده و به موضع می مالند. 2.رفع اگزما : در درمان اگزما می توان از تنطور گل های گیاه به موضع مالیده و اقدام به درمان نمود. 3.به عنوان مدر و معرق : به این منظور می توان دم کرده 4 تا 7 گرم از دانه گیاه در یک لیتر آب جوش را یکبار در روز مصرف نمود لازم به ذکر است در مصرف خوراکی گیاه مذکور باید جانب احتیاط رعایت شود زیرا به دلیلی وجود گلوکوزیدهای سیانوژن احنمال مسمومیت در مصرف زیاد آن وجود دارد.
دفعات بازدید : 459