گل گندم

مشخصات گیاه شناسی
گیاه کوچکی است که برگ های فوقانی ساقه آن باریک و بدون دندانه بوده ولی برگ های قاعده ای دارای بریدگی های عمیق بوده گل ها لوله ای شکل و آبی رنگ می باشند و در مجموعه هایی که کاپیتول نامیده می شوند قرار می گیرند. گل آذین را برگ هایی کوچک و همپوشان که در حاشیه مژه دار هستند فرا می گیرند.
انتشار جغرافیایی
در بسیاری از مناطق کشور از جمله نواحی شمال کشور، تهران، خراسان و بلوچستان و آذربایجان می توان این گیاه را مشاهده کرد. گیاه مذکور در داخل مزارع گندم فراوان می باشد و وجه تسمیه این گیاه نیز همین است.
ترکیبات شیمیایی
در ترکیب شیمیایی این گیاه عناصر معدنی همچون منگنز، پتاسیم، فسفر و ... دیده می شود. از طرف دیگر ترکیبی موسوم به سنتورین در این گیاه وجود دارد که خاصیت تب بر دارد.
قسمتهای مورد استفاده
تمامی قسمت های گیاه از جمله گل ها و میوه اثر دارویی دارند.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.شستشوی چشم : از دم کرده گل این گیاه به همراه 5 گرم گل اکلیل و 10 گرم برگ بارهنگ که در 25 گرم آب به مدت 15 دقیقه می جوشد محلولی بدست می آید که از آن برای شستشوی چشم استفاده می شود. 2.درمان التهابات پلک ها : دم کرده گل های این گیاه با استعمال خارجی بر روی پلک ها به کار برده شود التهاب آنان را رفع می نماید. 3.درمان یبوست : میوه گل گندم اثر مُسهل داشته و یبوست را رفع می نماید.
دفعات بازدید : 378