بولاغ اوتی

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی آبزی است که در داخل چشمه های آب شیرین به حالت خود رو یافت می شود. ساقه گیاه گوشتی و غالباً خوابیده است و برگ های آن مرکب و متشکل از چند قطعه نامنظم بیضوی شکل می باشند. گل های کوچک سفید رنگ آن در گل آذین های خورجین تبدیل می شوند.
انتشار جغرافیایی
در چشمه های و جریانات آب کوچک بیشتر نقاط کشور می توان علف چشمه را مشاهده نمود. در شمال کشور در آذربایجان در نواحی مرکزی و حتی ایران می توان گیاه مذکور را مشاهده نمود.
ترکیبات شیمیایی
این گیاه از لحاظ انواع ویتامین ها همچون A، C، D و همچنین املاح معدنی مورد نیاز بدن همچون آهن، ید، کلسیم غنی می باشد.
قسمتهای مورد استفاده
تمامی قسمت های گیاه واجد خاصیت دارویی بوده و از آن استفاده می شود.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.درمان خونریزی لثه ها : این گیاه به دلیل داشتن ویتامین C در درمان عوارض بیماری اسکوربوت همچون خونریزی های لثه، خونریزی های زیر جلدی و ... به کار می رود. به این منظور گیاه را به شکل خام مصرف می نمایند. زیرا جوشاندن یا دم کردن آن باعث از بین رفتن برخی ترکیبات شیمیایی مفید گیاه می شود. در برخی نقاط کشور همچون اردبیل گیاه مذکور را همراه با غذا به عنوان دِسر و سبزی خوراکی مصرف می نمایند. 2.درمان بی اشتهایی : گیاه تازه و یا شیره آن را می توان برای رفع بی اشتهایی مصرف نمود. 3.درمان برونشیت : بولاغ اوتی با توجه به خاصیت خلط آورش در درمان التهابات دستگاه تنفسی همچون برونشیت مزمن و ... به کار می رود. به این منظور از جوشانده سرد گیاه می توان استفاده نمود. لازم به تذکر است با توجه به اینکه مواد بولاغ اوتی موجب انقباض و اسپاسم شدید ماهیچه های صاف بدن می شود نباید برای زنان آبستن به هیچ عنوان تجویز کرد.
دفعات بازدید : 537