کدو

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی است علفی با ساقه پیچیده، بالارونده یا خوابیده بر روی سطح زمین. برگ ها بزرگ پوشیده از کرک فراوان و واجد دمبرگ بسیار بلند می باشند. گل ها بزرگ و زرد رنگ بوده و گل های نر و ماده از یکدیگر جدا می باشند. میوه کدو از نوع سته بوده و بسیار حجیم است.
انتشار جغرافیایی
در سراسر کشور به عنوان یک گیاه زارعی کشت می شود.
ترکیبات شیمیایی
میوه کدو انباشته از سلولز بوده و مهمترین ویژگی شیمیایی آن این است که چربی و مواد قندی ( غیر از سلولز ) در ساختمان آن بسیار کم یافت می شود.
قسمتهای مورد استفاده
میوه و تخم کدو
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.رفع جوش غروز جوانی : خاکستر سوخته پوست کدو به شکل ضماد برای از بین بردن جوشه ای غرور جوانی مورد استفاده قرار می گیرد البته تأثیر پوست کدو تنبل به مراتب بیشتر است. 2.رفع کرم کدوی روده : مصرف تخم کدو و برخی انگل های روده ای همچون کرمک در کودکان و کرو کدو در کودکان و بزرگسالان را از بین می برد. در این بین مصرف روزانه 25 تا 50 گرم تخم کدو به شکل جویدن برای کودکان و 50 تا 100 گرم برای بزرگسالان توصیه می شود. 3.رفع سوزش مجاری ادرای و زخم مثانه : خوردن مغز تخم کدو برخی ناراحتی های دستگاه ادراری را تسکین داده یا درمان می کند. 4.رفع یبوست، درد معده و روده : مصرف روغن تخم کدو حتی مصرف مستقیم میوه کدو برخی ناراحتی های گوارشی را تسکین می دهد. البته باید خاطر نشان ساخت مصرف زیاد میوه کدو به دلیل وجود سلولز فراوان در آن باعث نفخ شکم شده و اشتها را کاهش می دهد.
دفعات بازدید : 652