بومادران

مشخصات گیاه شناسی
بومادران گیاهی است با برگ های دارای بریدگی های 2 شانه ای خطی یا نخی شکل و گل های بسیار ریز که به شکل کاپیتول مجتمع می باشند و این کاپیتول ها نیز در گل آذین های دیهیم قرار گرفته اند. گل های زبانه ای کاپیتول سفید می باشند.
انتشار جغرافیایی
بومادران طبی در حاشیه شمال کشور در استان های گیلان و مازندران و همچنین ناحیه آذربایجان در اطراف تبریز، مرند، میشو داغ و ارومیه رویش دارد.
ترکیبات شیمیایی
در سر شاخه های گل دار بومادران یک اسید آلی موسوم به اکونیتیک اسید، نوعی آلکالوئی به نام اکئلین و انواع چربی ها و ترکیبات تاننی وجود دارد.
قسمتهای مورد استفاده
برگ ها و سرشاخه گل دار گیاه در طب گیاهی استفاده می شود.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.درمان بواسیر : گیاه بومادران به دلیل دارا بودن ترکیبات تاننی اثر قابض داشته و از این جهت التهاب ناحیه مقعد را برطرف می نماید. از طرف دیگر به دلیل اینکه بومادران ضد خونریزی است از خونریزی های این ناحیه نیز جلوگیری می نماید. در درمان بواسیر به کمک بومادران از جوشانده سرشاخه های گل دار گیاه به صورت تنقیه باید استفاده نمود. 2.تنظیم قاعده گی : بومادران اثر قاعده آور داشته و در تنظیم دوره های قاعده گی خانم هایی که به بی نظمی قاعدگی مبتلا هستند مؤثر است. در این مورد مصرف محلول سرشاخه گل دار یا برگ گیاه از راه خوراکی توصیه می شود. برای تهیه جوشانده در حدو 2ـ3 قاشق غذاخوری از برگ یا سرشاخه گل دار را در یک لیتر آب سرد ریخته و بعد از مدتی جوشاندن مصرف نمایند. 3.درمان اسهال : به دلیل داشتن تانن ها از جوشانده یا خیسانده سر شاخه ها گل دار بومادران برای درمان اسهال نیز استفاده می شود. 4.التیام زخم ها و قطع خونریزی : مالیدن یا تأثیر دادن عصاره برگ یا سرشاخه گل دار بومادران بر روی زخم ها نه تنها باعث قطع خونریزی می گردد بلکه باعث التیام زخم نیز خواهد شد.
دفعات بازدید : 363