تُرب

مشخصات گیاه شناسی
گیاهی است علفی دارای برگ هایی با قطعات نامنظم و ریشه غده ای به رنگ سفید، قرمز یا سیاه که همان ترب یا تربچه خوراکی است. گل ها سفید، صورتی یا مایل به بنفش بوده و میوه گیاه همانند سایر گیاهان تیره شب بو خورجینی است که به نوک نسبتاً درازی ختم می شود.
انتشار جغرافیایی
این گیاه زارعی بوده و در سراسر کشور کاشته می شود.
ترکیبات شیمیایی
برگ و ریشه ترب سیاه، سفید و قرمز که همان تربچه می باشد حاوی ویتامین های گروه B و ویتامین C می باشند. از طرف دیگر در ریشه انواع ترب گلوکوزیدهای گوگرددار به فراوانی وجود دارند که بوی خاص آنها در هنگام خوردن نیز به دلیل وجود این ترکیبات می باشد که در اثر تجزیه تولید گاز S H2 می نمایند.
قسمتهای مورد استفاده
برگ، ریشه متورم و تخم ترب مصارف دارویی فراوانی دارند.
اثرات دارویی و طرز استعمال
1.درمان خارش چشم و تقویت آن : آب ریشه ترب خارش چشم را تسکین داده و چشم را تقویت می نماید. به این منظور روزی سه بار و هر چند قطره از آن باید در چشم چکانده شد. 2.کاهش یبوست : ریشه انواع ترب خاصیت ملین داشته و یبوست را درمان می کند. در این مورد ریشه ترب همراه با پوست آن بعد از غذا باید مصرف شود. 3.رفع سنگ مثانه : مصرف آب برگ و یا شاخه ترب سنگ مثانه را خارج می کند. 4.رفع سرفه و اخلاط سینه : مصرف آب ترب پخته شده عوارض مذکور را از بین می برد. درمان بریدگی و بثورات جلدی : مصرف خوراکی، تخم ترب با سرکه برای برطرف کردن بثورات جلدی و مصرف آن به شکل ضماد بر روی موضع گزیدگی مار مفید است.
دفعات بازدید : 654