صورت فلکی یا برج ستارگان چیست ؟

آیا تا کنون ستارگان را طوری نگاه کرده اید که از نحوه قرار گرفتن آنها خطوط و شکلهایی در ذهن خود برایشان ترسیم کنید ؟
در روزگار باستان مردم این کار را تقریبا در همه جای جهان می کردند و به هر گروه از ستارگانی که گرد هم قرار می گرفتند ، نامی می دادند .
پس هر گروهی از ستارگان بدینگونه در قالب شکلی ترسیم شده ، میانشان رابطه ای برقرار می گردید . هر گروه از این ستارگان را به فارسی یک (صورت فلکی) یا (برج) می نامند ، ولی به انگلیسی آنرا می گویند : کانستلی شن که از یک واژه لاتینی گرفته شده و به معنای (مجموعه ستارگان ) است .
واژه بالا که امروزه به کار می رود یادگار رومیان قدیم و حتی یونانیان بسیار قدیم تر است . بخشی از چیزهایی که یونانیان درباره ستارگان میدانستند ، از مردم بابل فرا گرفته بودند .
بابلیان برخی از شکلهایی را که خود از روی ستارگان ترسیم کرده بودند ،‌نامگذاری می کردند . بعضی ها به نام حیوانات و بعضی دیگر را به نامهای پادشاهان ، ملکه ها و قهرمانان افسانه ای خود ، می خواندند .
سپس یونانیا ن آمدند و آنان بسیاری از نامهای بابلی را دگرگون کرده ، نام قهرمانان خود را مانند هرکول ، اریون و پرشاوش (فرزند زئوس) جایگزینشان کردند .
آنگاه رومیان آمدند و آنان نیز به نوبه خود دگرگونیهای بیشتری در برجها پدید آوردند .
امروزه برای برجهای ستارگان همان نامهای قدیمشان هنوز بکار می رود . ولی با این وصف همیشه آسان نیست تصویری را که این نامها بازگو می کنند ، در آسمان پیدا کرد . مثلا نام برج آکیلا را می بریم که به معنای عقاب است . همچنین برجهای کلب اکبر و کلب اصغرکه به معنای سگ بزرگ و سگ کوچک است . یا برج میزان که به معنای ترازو است . بنایراین ، شکل واقعی این برجها چندان شباهتی به نامهایشان ندارد .
در حدود سال 150 میلادی ، بطلمیوس ، اختر شناس مشهور باستان ، چهل و هشت برج را نام برد که خود آنها را بخوبی می شناخت . البته همه آسمان با این 48 برج پر نمی شود . از این رو اختر شناسانی که بعدا آمدند برجهای دیگری را نیز به صورت برجهای بطلمیوس افزودند .
برجهای بعدی گاهی به نام وسایل و ابزار علمی نیز نامیده می شدند . مانند : پرگار ،میکرسکوپ و سکستان (زاویه یاب ). امروزه اخترشناسان 88 برج را در آسمان پیدا کرده اند .
هر برجی برای خود منطقه ای در آسمان پدید آورده . یعنی هر ستاره ای تعلق به یکی از برجها دارد ، درست مانند اینکه هر شهری به کشوری تعلق دارد .
در گذشته ، مرزو حدود برجها را بسیار نا منظم ترسیم می کردند و بسیاری از آنها دارای خطوط منحنی بودند .
ولی در 1928 اختر شناسان چنین تصمیم گرفتند که همه این خطها را راست کنند ، تا طرح هریک از برجها فقط با خطوط راست قابل ترسیم باشد .

تعداد دفعات بازدید: 802