بنیاد کارنگی: سیاست جدید آمریکا در خاورمیانه بی ثبات ساز است

1398/01/29 - 10:13:00 ق.ظ
بنیاد کارنگی: سیاست جدید آمریکا در خاورمیانه بی ثبات ساز است

این اندیشکده در گزارشی از نکات کلیدی یک نشست تخصصی با عنوان "رویکردهای آمریکا و چین به سیاست های خاورمیانه" نوشت:
"برخلاف ادعای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که مدتی است تاکید دارد با بازسازی سیاست های خارجی کشورش در خاورمیانه تنش ها را در این منطقه کم کرده است، نه تنها تنش ها از منطقه رخت بر نبسته، بلکه بی ثباتی در این منطقه مهم از جهان بیش از گذشته مشهود است".
در این نشست که صبح امروز به عنوان چهارمین نشست از نوع خود از سال 2018 با حضور چهار کارشناس بین المللی در نمایندگی "تشینگوا"ی بنیاد در پکن برگزار شد، "مروان معاشر" معاون بنیاد کارنگی برای صلح که بر مطالعات بنیاد در واشنگتن و بیروت در باره خاورمیانه نظارت می کند، گفت: "اگرچه رئیس جمهوری آمریکا تصریح می کند که گروه ترویستی داعش را در این منطقه از بین برده است، اما این گروه هنوز تهدیدی جدی برای بی ثبات سازی منطقه است".
"پاول هینله" مدیر این مرکز نیز در این نشست که به میزبانی دانشکده مطالعات بین الملل دانشگاه پکن برگزار شد، گفت: "واشنگتن با نقص توافق بین المللی برای به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس بیش از هر زمانی بی ثبات گسترده ای را به منطقه تزریق کرده است".
"برت مک گورگ" که تحلیلگر ارشد برنامه های خاورمیانه و سرپرست طرح ائتلاف جهانی برای مبارزه با داعش در وزارت خارجه آمریکا است، تاکید کرد که آمریکا با سیاست های اختلاف افکنانه جدید خود در خاورمیانه حتی نوعی رقابت میان بازیگران اصلی آن از جمله ایران و عربستان سعودی ایجاد کرده است تا آنها بیشتر بتوانند با دامن زدن به اختلاف ها و تنش ها، به جنگ های نیابتی خود در برخی از کشورهای منطقه ادامه دهند.
در این نشست "وانگ سوآلو" معاون موسسه مطالعات منطقه ای دانشگاه پکن، با اشاره به سیاست های گسترش نفوذ چین در منطقه خاورمیانه از طریق راه اندازی طرح "یک کمربند، یک جاده" به سبب وابستگی پکن به منابع انرژی منطقه، تاکید شد که آمریکا با خروج از توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) موجب شد تا چین بخواهد دست یاری به سوی اروپا دراز کند تا ثبات در جهان و منطقه خاورمیانه به نحوی که آمریکا می خواهد، به هم نریزد.
این گزارش در پایان تنها به این نکات کلیدی نشست پرداخت و با محرمانه خواندن مفاد مذاکرات این چهار کارشناس مطالعات خاورمیانه این اندیشکده، از تشریح بیشتر مناظره آنها خودداری ورزید.
آساق**1378**1275

انتهای پیام /*