چالش بیماری مالاریا در برخی مناطق ایران وجود دارد

1398/03/02 - 09:35:00 ق.ظ
چالش بیماری مالاریا در برخی مناطق ایران وجود دارد

به گزارش وزارت بهداشت، کریستوف هاملمان روز پنج شنبه درباره چالش بیماری مالاریا در استان‌های جنوب شرقی کشور افزود: استان سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان مرز مشترک دارد، اما برخی بیماری‌ها مرز نمی‌شناسند و بین جمعیت مناطق مختلف شیوع پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: سه دانشگاه علوم پزشکی در استان سیستان و بلوچستان درباره کنترل و مبارزه با بیماری‌های واگیردار متعهد و در حال تلاش هستند و سازمان جهانی بهداشت نیز به این دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا خدمات بهتر و بیشتری را به مردم این منطقه ارائه دهند.
هاملمان گفت: نظام بهداشتی و درمانی ایران عملکرد خوبی داشته و پوشش و بسته خدماتی که در نظام سلامت ایران به مردم ارائه می‌شود بین کشورهای منطقه کم نظیر است.
پنجم اردیبهشت 98 بود که هاملمان در همایش روز جهانی مالاریا در چابهار اظهار داشت: بر اساس مطالعات موجود در یک سال اخیر تعداد موارد محلی مالاریا در ایران کمتر از 20 مورد بوده که این نشان دهنده اراده و عزم قوی این کشور در حذف مالاریاست. ایران هم اینک در آستانه حذف مالاریاست و باید پشتیبانی فنی سازمان بهداشت جهانی در راستای حذف مالاریا در این کشور تداوم یابد.
علی رضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت هم در همان همایش درباره بیماری مالاریا در ایران گفته بود: بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی و اقدامات انجام شده، ایران در آستانه حذف مالاریاست. گرفتن گواهینامه حذف مالاریا به ادامه دار بودن برنامه مبارزه با این بیماری بستگی دارد، اما ایران تاکنون در حذف این بیماری موفق عمل کرده است.
اجتمام*9482**9121

انتهای پیام /*