معاون وزیر کشور: شوراهای اسلامی به افزایش اعتماد بین مردم و مسئولان کمک کنند

1398/02/09 - 10:08:00 ق.ظ
معاون وزیر کشور: شوراهای اسلامی به افزایش اعتماد بین مردم و مسئولان کمک کنند

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ مهدی جمالی نژاد روز دوشنبه در همایش روز ملی شوراها در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه با اشاره به شرایط سخت حاکم بر کشور، افزود: باوجود تحریم و فشارهای اقتصادی دشمنان امروز نیاز جدی به وفاق، همدلی و افزایش اعتماد بین مردم و مسئولان داریم.
او با بیان اینکه امسال شاهد وقوع سیل در 25 استان کشور بودیم، گفت: این بلای طبیعی نیز کشور را با مشکلاتی مواجه کرده اما می توانیم با همدلی، اتحاد و همکاری و هم افزایی بیشتر بر مشکلات غلبه کنیم.
جمالی نژاد با اشاره به نقش شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان پارلمان هالی محلی، گفت: شوراها در ایجاد نزدیکی هرچه بیشتر مردم با حاکمیت، دولت و مسئولان نقش بسیار موثر و تاثیرگذاری دارند و انتظار داریم به این نقش خود بیشتر توجه کنند.
او بر افزایش سطح انسجام، اتحاد و همدلی بین اقوام و مذاهب در کشور تاکید کرد و گفت: باید همه دست به دست هم بدهیم تا از این شرایط سخت به سلامت عبور کنیم.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه سخنان خود از شوراهای اسلامی به عنوان اولین خاکریز مطالبات مردم دانست و گفت: مردم در شهرها و روستاها دسترسی به مسئولان برای مطرح کردن مشکلات خود ندارند و از اعضای شوراها انتظار داریم این مطالبات و خواسته ها را به مسئولان انتقال دهند.
جمالی نژاد با بیان اینکه به مشکلات مردم، شوراها و شهرداری ها واقف هستیم، افزود: وزارت کشور در راستای رفع مشکلات در زمینه های بودجه، ماشین الات، تجهیزات و سایر موارد تلاش می کند.
وی در ادامه به تلاش وزارت کشور برای تامین اعتبارات مورد نیاز شهرداری ها و دهیاری ها اشاره کرد و گفت: امسال از محل تبصره 2 ماده 32 بیش از چهار هزار میلیارد تومان که رقم قابل توجهی است برای تقویت بنیه مالی دهیاری ها و شهرداری ها در کشور اختصاص یافته و در ردیف بودجه ای کشور گنجانده شده است.
وی همچنین توضیح داد که امسال یک هزار میلیارد تومان نیز برای سامناندهی پسماند در نظر گرفته شده است.
جمالی نژاد در مورد اختصاص سهمیه قیر به شهرداری ها نیز گفت: باوجود مشکلات فراوان، این سهمیه را امسال از 13 درصد به 17 درصد افزایش دادیم که امیدواریم بتوانیم بخشی از نیازهای شهرداری ها را تامین نماییم.
او به ظرفیت بالای مجموعه شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور اشاره کرد و گفت: اکنون 6 هزار و 700 عضو شورای اسلامی شهر و 119 هزار عضو شورای اسلامی روستا در کشور داریم که ظرفیت بالایی است.
جمالی نژاد با اشاره به رشادت های مردم کرمانشاه و صبوری آنها در سال های جنگ و بعد از آن و همچنین در زلزله و سیل اخیر، گفت: ما در وزارت کشور به صورت ویژه استان کرمانشاه را مورد حمایت قرار می دهیم.
وی به بازگشایی مرز خسروی به عنوان یکی از مطالبات مردم استان اشاره کرد و افزود: وزیر کشور به صورت جدی پیگیر بازگشایی این مرز است و امیدواریم به زودی شاهد بازگشایی این مرز باشیم.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در بخش پایانی سخنان خود، جذب سرمایه گذار را یکی از راهکارهای مهم برای توسعه شهرها دانست و از اعضای شوراهای اسلامی و شهرداران خواست به دنبال جذب سرمایه گذار باشند.
جمالی نژاد همچنین تاکید کرد که باید ظرفیت ها و پتانسیل های شهرها و روستاهای کشور از سوی شوراها، دهیاری ها و شهرداری ها به خوبی معرفی شود.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت بیش از پنج هزار عضو شورای اسلامی شهر و روستا دارد.
3033/8066

انتهای پیام /*