شرکت های دانش بنیان شتاب دهنده رونق تولید

1398/02/08 - 05:13:00 ق.ظ
شرکت های دانش بنیان شتاب دهنده رونق تولید

به گزارش ایرنا، به رغم سابقه نسبتا طولانی شرکت های دانش بنیان در کشورهای توسعه یافته، این کانون های علم و فناوری در کشور ما نوپا و در ابتدای شکل گیری اقتصاد بر پایه دانش است.
با در نظر گرفتن این مهم که تولیدات شرکت های دانش بنیان بر پایه خلق ثروت و ارزش افزوده بر مبنای ایده ها ی جدید، پژوهش و تحقیق بشمار می رود، هدایت و پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان تحول شگرفی در تولیدات و محصولات تجاری ایجاد می کند.
نام گذاری سال 98 بنام "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، فرصت بسیار مغتنمی برای بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان بمنظور اشتغال، سرمایه گذاری و رونق تولید در حوزه های مختلف علمی و صنعتی بشمار می رود.
90 هزار میلیارد تومان درآمد شرکت های دانش بنیان در سال گذشته بود
* معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سفر اخیر خود به استان کرمان در جمع فعالان شرکت های دانش بنیان گفت: شرکت های دانش بنیان کشور در سال گذشته بین 80 تا 90 هزار میلیارد تومان درآمد داشتند و مهمترین هدف این شرکت ها، تغییر پارادایم اقتصادی از منابع زیر زمینی و نفتی به سمت تخصص و دانش نیروی انسانی است.
سورنا ستاری افزود: در سال های اخیر تعداد شرکت های دانش بنیان رشد بسیار خوبی داشته است و نسل جدیدی از کارآفرینان در حوزه شرکت های دانش بنیان مشغول به کار شده اند که بزودی به شرکت های بسیار بزرگی تبدیل می شوند و پایه توسعه این شرکت ها، انسان های خلاق و با اعتماد به نفس هستند.
وی عنوان کرد: ایجاد شرکت های دانش بنیان جهت گیری جدیدی در مقابل اقتصاد نفتی است و ثمرات آن در حوزه های مختلف قابل مشاهده است که جزو جهت گیری های اصلی کشور و از موارد مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به شمار می رود.
وی تاکید کرد: در حوزه های دانش بنیان مشکلات زیادی وجود دارد زیرا کار جدیدی است و مهم است که تلاش کنیم تا بتوانیم این موارد را جا بیاندازیم و جهت گیری بانک ها باید به شرکت های دانش بنیان متفاوت از سایر حوزه ها باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: صندوق های پژوهش و فناوری برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان نقش بسیار مهمی دارند و ما هم آماده هستیم که به آنها کمک کنیم.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری در حوزه شرکت های دانش بنیان زمانی ارزشمند است که بخش خصوصی به صحنه بیاید زیرا نتیجه پژوهشی که با پول دولتی انجام شود به درد مردم نمی خورد.
ستاری با اشاره به مزیت های توسعه شرکتهای دانش بنیان اظهارداشت: در اکوسیستمی که برای ایجادشرکت های دانش بنیان در کشور ایجاد شده، 130 تا 140 نوع خدمت می دهیم.
** دانش نخبگان شرکت های دانش بنیان در خدمت رونق تولید است
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان با اشاره به طرح شعار سال 98 از سوی مقام معظم رهبری گفت: برای اجرایی شدن آن باید ابتدا درک درستی از موضوع و سپس هدف گذاری و ریل گذاری دقیقی توسط عوامل دخیل در اقتصاد و سیاست جهت تحقق آن صورت پذیرد و آنچه در تحقق این شعار بیشترین اهمیت را دارد، این است که نهادها و سازمان‌ها هر یک متناسب با مسئولیت‌هایشان به حوزه اجرا ورود کنند.
مسعود ترکزاده ماهانی افزود: شرکت های دانش بنیان با توجه به اینکه از نخبگان، اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل شده اند می توانند با استفاده از دانش و تجربیات خود همچنین دستورالعمل های تشویقی در آیین نامه ها و بخشنامه های اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی در تحقق شعار سال نقش اساسی داشته باشند.
وی تصریح کرد: با توجه به پتانسیل بالای علمی شرکت های دانش بنیان، بومی سازی محصولات خارجی با استفاده از مهندسی معکوس، کیفی سازی محصولات داخلی، جمع آوری دانش بومی و گسترش آن در سطح داخلی و بین المللی از جمله آثاری است که در رونق تولید می توان به آن اشاره کرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان با اشاره به امکان سنجی بازار و توسعه بازار تولیدات ملی تاکید کرد: آسیب شناسی و نیاز سنجی دقیق مراکز تولید و سپس رفع نیاز و آسیب با استفاده از توان داخلی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: افزایش مشوق های مادی و معنوی پرداخت تسهیلات خطر پذیر (کم بهره و بدون بهره)، تسهیل بخشنامه ها و آیین نامه ها اجرایی، تشویق و ترغیب ادبیات رسانه ای کشور به سمت شرکتهای دانش بنیان برای توسعه کمی و کیفی این مراکز اهمیت دارد.
ترکزاده ماهانی اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان استان کرمان هم به لحاظ کمی و هم از بعد کیفی چه در زمینه استانی چه در زمینه ملی و منطقه ای دستاوردهای مهمی داشتند.
وی افزود: به طور مثال شرکت های دانش بنیان استان در زمینه صنایع هایتک (تکنولوزی بالا) ورود نمودند و به نتایج خوبی رسیدند به طوری که برخی از این محصولات چه از نظر کیفی و چه ابه لحاظ قیمت ارزش بالاتری نسبت به نمونه های خارجی دارند.
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان گفت: در حال حاضر حدود 200 واحد فناور و 60 شرکت دانش بنیان در این استان در زمینه های آی تی، کشاورزی، پزشکی، نانو، مکانیک، عمران و غیره فعالیت دارند و پیش بینی می شود در سالهای آتی با توجه به ترغیب و تشویق اساتید و فارغ التحصیلان این رقم به 2 برابر افزایش یابد.
**فعالیت شرکت های دانش بنیان راه را برای تحقق رونق تولید باز می کند
رئیس انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان گفت: تجربه نشان داده که هیچگاه نمی توان با تکیه بر منابع طبیعی و خرید تجهیزات پیشرفته به تولید با رشد پیوسته رسید و در واقع رونق تولید معطوف به تولید بومی و دانش بنیان است که با توانمندی های داخلی و استفاده از نوآوری های داخلی ایجاد شده باشد.
عماد جمعه زاده افزود: تولیدی که برپایه نوآوری و کسب دانش فنی بنانهاده شده با تحقیق و توسعه در حال رشد و تغییر است و وجود چنین روندی بدلیل کسب تکنولوژی باعث ایجاد ارزش افزوده بسیار شده که در نهایت می تواند موجب رونق اقتصادی شود.
وی تصریح کرد: در چند سال اخیر شرکت‌های دانش بنیان به یکی از جریان های اصلی تولید و اشتغال تبدیل شده اند و توانسته اند جای خود را در اقتصاد باز کنند و امروز با داشتن بیش از چهار هزار شرکت دانش‌بنیان بیش از هر زمان دیگری اقتصاد روی آن‌ها حساب باز کرده است.
رئیس انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان تاکید کرد: این شرکتها با توجه به ماهیت خصوصی و جذب و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و قشر تحصیلکرده جامعه از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.
وی افزود: شرکتهای دانش بنیان به یکی از قوی ترین ابزارهای رشد پایدار و افزایش تولید که همان دانش و نوآوری است مجهز هستند و در واقع با نوآوری امکان افزایش ارزش محصول و افزایش سهم بازار از طریق بهبود کیفیت و استفاده بهینه از منابع رقم می خورد که در نهایت باعث دستیابی به رشد اقتصادی بالاتر خواهد شد.
جمعه زاده تاکید کرد: تعداد قابل توجه نیروی انسانی جوان و خلاق در این شرکتها به مثابه ارزنده ترین سرمایه کشور، راه را برای تحقق شعار امسال مبتنی بر رونق تولید هموار می‌کند.
وی گفت: شرکت‌های دانش بنیان با محوریت ارایه خدمات در حوزه اقتصاد، موتور محرک رونق تولید هستند و باید از ظرفیت آن‌ها نهایت بهره برداری متناسب با نامگذاری سال صورت گیرد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان پیشرو صنعت دانش فراز با اشاره به نقش آفرینی مثبت شرکت های دانش بنیان در سالهای اخیر در رونق تولید تصریح کرد: در حال حاضر نزدیک به چهار هزار 320 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد و در سال گذشته نزدیک به 500 هزار میلیارد ریال از محل فعالیت های اقتصادی آنها درآمد حاصل شده است.
وی افزود: سالانه بیش از 600 میلیون دلار صادرات محصولات دانش بنیان در کشور وجود دارد که هنوز پتانسیل رشد بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد.
جمعه زاده بیان کرد: با توجه به نوع فعالیت علمی و اقتصادی اینگونه شرکتها، تقریبا بیش از 60 درصد نیروی انسانی آنها از فارغ التحصیلان دانشگاهی می باشد که همین امر باعث می شود که توسعه شرکت های دانش بنیان باعث کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی شود.
وی با اشاره به فعالیت شرکت های دانش بنیان استان کرمان افزود: با توجه به وجود مراکز دانشگاهی و مراکز رشد مختلف و همچنین پتانسیل استان هنوز از لحاظ تعداد شرکت های دانش بنیان استان به جایگاه خود نرسیده است و هنوز بستر های رشد شرکت های فناور در استان تکمیل نشده است.
رئیس انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان گفت: به منظور رشد و توسعه شرکت های فناور نیاز به بسترسازی و وجود اکوسیستم فناوری و نوآوری در استان وجود دارد که در این اکوسیستم تمامی عناصر از قبیل دانشگاه ها، پارک علم و فناوری، مراکز مهارت آموزی و سایر نهاد های مرتبط وظیفه خود را بخوبی انجام دهند.
**نتایج و آثار فعالیت شرکت های دانش بنیان چشمگیر بوده است
مدیرعامل شرکت پزشکی دانش بنیان زیست سالک گفت:این شرکت از حدود 2 سال قبل تاسیس شده است و در حوزه تولید واکس سالک انسانی و تهیه کیت های آزمایشگاهی فعالیت دارد.
حمید دانشور افزود: این واکسن در مناطقی از خراسان رضوی بکار برده شد و نتایج بسیار خوبی از آن بدست آمد و به درخواست وزارت بهداشت در استان ایلام و فارس نیز استفاده شد و بیش از پنج هزار نفر زیر پوشش این واکسن قرار گرفتند.
وی تصریح کرد: تصمیم داریم مرکزی در کرمان به عنوان مرکز تحقیق و تولید واکسن در جنوب شرق کشور ایجاد کنیم و مطالعه در رابطه با تهیه واکس برای بیماری سرطان پروستات نیز از جمله فعالیت هایی در دست اقدام است.
مدیرعامل شرکت پزشکی دانش بنیان زیست سالک تاکید کرد: امکانات محیطی و سخت افزاری برای فعالیت شرکت های دانش بنیان کافی نیست و هیچ حمایت مالی نداشتیم و هزینه ها به طور کامل توسط شرکت پرداخت شده است.
وی با اشاره به قابلیت صادرات محصول واکسن به کشورهای مختلف دنیا اگر تجاری سازی محصولات شرکت با موفقیت به پایان برسد ضمن درآمد زایی چشمگیر، اشتغالزایی زیادی ایجاد خواهد کرد.
وی با اشاره به اهمیت کار شرکت های دانش بنیان در چرخه اقتصاد کشور افزود: تحقق اقتصاد مقاومتی در گروه توسعه تولید است و یکی از ویژگی ها برای اشتغالزایی و رونق تولید استفاده از شرکت های دانش بنیان محسوب می شود.
دانشور با اشاره به اینکه امکانات و منابع داخلی به طور کامل و صحیح در اختیار اشتغالزایی قرار نگرفته است تصریح کرد: برای رسیدن به رشد اقتصادی و افزایش تولید، حمایت از کسب و کارهایی مانند شرکت های دانش بنیان بسیار راهگشا است.
وی افزود: شرکت های دانش بنیان به رغم مدت زمان کمی که از عمر فعالیت آنها می گذرد توانستند نتایج و آثار درخشانی بوجود بیاورند و ادامه فعالیت آنها بستر رونق تولید محسوب می شود.
شرکت های دانش بنیان با استفاده از ظرفیت پژوهشگران، نخبگان و دانش آموختگان کشور قادر هستند تا تحول عمیقی در تولید بوجود بیاورند که هم در داخل و هم در صادرات به خارج از کشور ارزش افزوده فراوانی نصیب اقتصاد کنند.
نام گذاری سال رونق تولید فرصت بسیار مغتمنی است تا مسئولان با بهره گیری از تجارب و دستاوردها، پشتیبانی و حمایت خود را از شرکت های دانش بنیان واستارت آپ ها افزایش دهند.
گزارش از داود رجبی
7437/ 5054

انتهای پیام /*