استاندار: شرایط استان خوزستان تا 48 ساعت آینده عادی می شود

1398/02/09 - 06:08:00 ق.ظ
استاندار: شرایط استان خوزستان تا 48 ساعت آینده عادی می شود

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی شامگاه یکشنبه در جلسه ستاد بحران که در فرمانداری ویژه آبادان برگزار شد اظهار داشت:با توجه به شرایط خروجی روان آبها و همچنین اقدامات صورت گرفته در آبادان و خرمشهر تا 48 ساعت آینده شرایط استان خوزستان عادی اعلام می شود.
وی همچنین در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته برای کنترل روان آبها در آبادان و خرمشهر اظهار داشت:در حال احداث سیل بندهای جدید و تقویت سیل بندهای قدیمی برای مانع شدن از ورود روان آب ها به محدوه شهری آبادان و خرمشهر هستیم. از سمت شهرک های صنعتی آبادان و خرمشهر مشکلی وجود ندارد، سیل بندهایی برای مقابله با سیلاب در این شهرک ها احداث شده است و سیل بندهای قبلی نیز استحکام بخشی شدند.
استاندار خوزستان با بیان اینکه سازمان آب و برق باید وضعیت مسدودی و باز نمودن کالورت ها ( کانالهای خروجی آب ) را مشخص کند تصریح کرد: میزان خروجی آب در استان خوزستان نسبت به 6 روز بیش بیش از هزار متر مکعب کاهش پیدا کرده است اما ساخت و تحکیم سیل بندها در استان به صورت مستمر ادامه دارد.
فرماندار ویژه آبادان نیز با بیان اینکه 11 میلیارد متر مکعب روان آب به سمت آبادان جاری شده است اظهار داشت: آبادان به عنوان نقطه پایانی استان به سمت دریا در اطراف شهرستان، روان آب جاری به سمت آبادان چند برابر ظرفیت سدهای این منطقه بود که مدیریت شد.تاکنون حادثه جانی ناشی از سیل در آبادان نداشتیم و اکنون نیز شرایط بحرانی در آبادان وجود ندارد.
سیدزین العابدین موسوی گفت: وضعیت خروج و دفع روان آب ناشی از سیلاب خوزستان در آبادان به صورت کنترل شده در حال انجام است و جای نگرانی نیست.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز در این نشست گفت: در کیلومتر 20 آبادان پایش لازم در زمینه سیلاب انجام شده و حجم آب وارده تا دوشنبه به تثبیت می رسد و پیش بینی می شود از روز چهارشنبه شاهد کاهش قابل توجه حجم روان آب در استان خوزستان باشیم.
فرهاد ایزدجو افزود: دستگاه های لازم برای دفع سیلاب در جاده آبادان به شادگان نصب شده و در حال تخلیه سیلاب هستند.
وی تصریح کرد: آب تالاب شادگان نیز در حال تخلیه است و این کار باید هرچه زودتر انجام شود تا آب به سمت آبادان و خرمشهر سرازیر نشود، سیل بند مکسر به خوبی جلوی روان آب ها را گرفته است.
فرمانده قرارگاه سپاه کربلا در جنوب نیز در این نشست گفت: به لطف خدا و با بسیج مردمی و دستگاه های اجرایی روان آبها در آبادان بخوبی مدیریت شد و آب در حال هدایت به خلیج فارس می باشد.
سردار احمد خادم سیدالشهدا افزود: با تمام توان وارد میدان شده ایم و تجهیزات خود را برای تخیله آب اختصاص داده ایم.
وی اظهار داشت: روند هدایت سیلاب به سمت خورها در حال انجام است ضمن اینکه پیش بینی لازم برای جلوگیری از آب گرفتگی جاده آبادان - ماهشهر انجام شده و احداث خاک ریز برای جلوگیری از ورود سیلاب به این جاده در نظر گرفته شده است.
سیلاب فروردین امسال بخش هایی از مناطق شادگان ، دشت آزادگان ، حمیدیه ، باوی و الهایی اهواز را فرا گرفت و برخی از این مناطق همچنان درگیر آن هستند. بیش از 400هزار نفر در 12شهرستان خوزستان در معرض خطر سیلاب قرار گرفتند.
با فروکش کردن سیلاب و کاهش خروجی سدهای گتوند ، دز و کرخه ، در چند روز اخیر تعداد زیادی از ساکنان روستاهای سیل زده خوزستان به خانه و کاشانه خود بازگشته اند و تنها کمتر از پنج هزار نفر در اردوگاه های اسکان اضطراری به سر می برند.
7104/6068

انتهای پیام /*