10 پیشنهاد بسیج اساتید برای حل مسائل آموزش عالی

1397/12/18 - 06:43:00 ق.ظ
10 پیشنهاد بسیج اساتید برای حل مسائل آموزش عالی

رشید جعفرپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایرنا، افزود: آموزش عالی یکی از مواردی است که بسیج اساتید وزارت علوم به آن ورود کرد، در این زمینه رویکرد سیاستگذاری، نظارت و حکمرانی علمی دارد و بسیج اساتید با رویکرد حل المسائلی در حل مسائل اصلی آموزش عالی برای عملیاتی شدن سریع تر و با کیفیت تر حضور فعال دارد.
وی اظهار کرد: این ورود صرفاً نقادانه نیست. مسائل آموزش عالی شناسایی شده و در مورد آن اظهارنظر تخصصی مطرح و بسته سیاستی ارائه می شود.

**آیین نامه ارتقاء استادان
مسئول بسیج اساتید وزارت علوم با بیان اینکه به 10 مسئله اصلی آموزش عالی ورود یافته ایم درباره سه مسئله اصلی این حوزه، گفت: چالش های اصلی آموزش عالی در قالب یک لیست تهیه و در نهایت 10 مسئله کلان شناسایی شد. یکی از این موارد آیین نامه ارتقاء اساتید است که متناسب با شرایط امروز تدوین نشد.
جعفرپور تاکید کرد: کارگروه هایی برای پیگیری این آیین نامه در سطح وزارت علوم تشکیل شده است و چگونگی حضور استادان در مسائل صنعتی و اجتماعی به منظور ارتقاء شان بررسی می شود. برخی استادان صرفاً در حال مقاله نویسی هستند و مسئله ای از مشکلات کشور را برطرف نمی سازند. اگر قرار به رویکرد حل المسائلی است، استاد باید درگیر مسائل اجتماعی باشد و حل مسئله در ارتقاء استاد موثر خواهد بود.

**ساماندهی آموزش عالی
این مسئول وزارت علوم به مسئله آمایش آموزش عالی اشاره و اظهار کرد: در آمایش آموزش عالی با کاهش دانشجو مواجه هستیم. چه دلیلی دارد تعداد زیادی دانشگاه برای دانشجویان کم، موجب اتلاف هزینه های گزاف شود. از سوی دیگر، رشته های دانشگاه های برخی استان ها هیچ تناسبی با شرایط استانی ندارند که این موضوع باید ساماندهی شود.
به گفته مسئول جعفرپور، بسیج در این زمینه ورود یافته تا اقدامات ساماندهی آموزش عالی سرعت بیشتری پیدا کند.

**ورود به آیین نامه بومی گزینی
مسئول بسیج اساتید وزارت علوم با اشاره به بحث بومی گزینی و ورد بسیج اساتید به این مسئله، توضیح داد: در مقطعی این موضوع مطرح می شد که وجود قومیت ها در یک استان، مسائلی را به دنبال دارد. مسائل فرهنگی و بررسی آیین نامه بومی گزینی یکی دیگر از 10 مسئله جدی آموزش عالی است و ضرورت ورود تخصصی فارغ از مباحث سیاسی و جناحی را می طلبد.
وی خاطرنشان کرد: بسیج به عنوان یک سازمان حاکمیتی این مسائل را بررسی می کند و بسته سیاستی مشخص برای آن ارائه می دهد. سپس نظرات کارشناسان، دانشجویان و استادان مورد استفاده قرار می گیرد و به اطلاع عموم می رسد.
**9492** 1601**

انتهای پیام /*