500 میلیارد ریال برای ساماندهی گمرک بازرگان هزینه می شود

1398/02/08 - 04:27:00 ق.ظ
500 میلیارد ریال برای ساماندهی گمرک بازرگان هزینه می شود

سید مهدی میراشرفی شامگاه شنبه در حاشیه بازدید از گمرک بازرگان و در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در فاز اول 50 میلیارد ریال، در فاز دوم 200 میلیارد ریال و در فاز بعدی نیز مابقی اعتبار در این طرح هزینه می شود.
وی وجود مرزهای کشور را یک ظرفیت عالی برای تجارت خارجی عنوان کرد و اظهار داشت: بهره مندی حداکثری از ظرفیت های مرزی ضروری است و ساماندهی مرزهای کشور از جمله در آذربایجان غربی با همین هدف انجام می شود.
وی به وجود برخی ناهماهنگی ها در مرز اشاره و تاکید کرد: رانندگان برای صادرات و واردات در مرز بازرگان مشکلات زیادی در بخش لجستیکی دارند که رفع آنها نیازمند ایجاد هماهنگی است.
وی با اشاره به اینکه گمرک ایران در بحث مدیریت هماهنگ مرزی طبق ماده «12 قانون امور گمرک و بند ج ماده 35 رفع موانع تولید» مکلف به هماهنگی در مرزهاست، یادآوری کرد: با اجرای مدیریت واحد مرزی و طبق برنامه ریزی های انجام شده مدت زمان کنترل کالاها در گمرک به حداقل می رسد.
وی افزود: با کمک سازمان منطقه آزاد ماکو لجستیک و تیرپارک هایی در بازرگان ایجاد می شود که باید از ظرفیت های این سازمان به نحو احسن استفاده شود.
وی همچنین تبدیل کنترل های ملموس و مزاحم مرزی به کنترل های غیرملموس و غیرمزاحم از طریق نصب تجهیزات مدرن را مورد تاکید قرار داد و افزود: اکنون در مرز بازرگان تنها یک دستگاه ایکس ری فعال بوده و ماندگاری کامیون ها از سقف مجاز بیشتر است.
«میراشرفی» با بیان اینکه یک دستگاه ایکس ری ساخت داخل نیز جهت راه اندازی منتظر کسب گواهینامه از سازمان انرژی است، اضافه کرد: با توجه به کشفیات خوب 2 سال اخیر، یک دستگاه ایکس ری اهدایی از ژاپن به گمرکات ایران نیز به زودی در بازرگان نصب می شود.
رییس گمرکات ایران گفت: با استقرار این دستگاه و با کمک تجهیزات جدید RFID و دوربین های OSD، ماندگاری کامیون ها در این مرز باید به حداقل ممکن برسد.
وی اظهار داشت: در بعد همکاری بین گمرکات کشورهای همسایه در مرز بازرگان به دنبال ایجاد دروازه مشترک تجاری با ترکیه بوده و به دنبال راه اندازی سیستم ET در تمامی گمرکات دو طرف هستیم .
وی ادامه داد: این عمل می تواند در بحث تسهیل صادرات و واردات و ماندگاری کالاها و کامیون ها در مرز نقش موثری داشته باشد.
وی همچنین از وضعیت موجود گمرک بازرگان اظهار گلایه کرد و گفت: وضعیت موجود این گمرک زیبنده این دروازه ورودی کشور نیست.
به گزارش ایرنا، رییس گمرکات ایران پس از ورود به منطقه آزاد ماکو از گمرک پلدشت، چشمه ثریا، پایانه صادراتی منطقه آزاد ماکو، بازارچه مرزی ساری سو و گمرک بازرگان بازدید بعمل آورد. «غلامرضا سلیمانی» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، «رضا حسینی» معاون استاندار آذربایجان غربی، حسین شریف پور، نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی و ناظر گمرکات استان در این سفر معاون وزیر و رییس گمرکات کشور را همراهی کردند.
منطقه آزاد ماکو دارای حدود پنج هزار کیلومترمربع وسعت بوده و به تنهایی بیش از 75 درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب 130 و 140 کیلومتر است.
7132/3072

انتهای پیام /*