کشاورزان مازندران در باره احتمال طغیان ملخ هشدار گرفتند

1398/02/09 - 07:11:00 ق.ظ
کشاورزان مازندران در باره احتمال طغیان ملخ هشدار گرفتند

به گزارش خبرنگار ایرنا ، درخواست جهاد کشاورزی پس از آن مطرح می شود که علاوه بر هجوم ملخ های صحرایی به جنوب ایران ، با گرم شدن هوا پس از سیل و سیلاب اخیر ، احتمال فعالیت ملخ ها بویژه در باغ های سیاه ریشه مناطق کوهستانی بیشتر شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : هنوز ملخ صحرائی مورد نظر سازمان جهانی فائو به استان مازندران نرسیده است ولی بهتر است کشاورزان هوشیار باشند و مشاهده کانونی هر گونه ملخ را به مراکز خدمات کشاورزی منطقه اطلاع رسانی کنند.
عبدالرحمان زاغی افزود: بر اساس دستورالعمل وزارت جها کشاورزی ، عملیات دیدبانی ملخ صحرایی در استان مازندران در حال انجام است.
وی با بیان اینکه سابقه هجوم ملخ های مراکشی یا ایتالیایی در شرق استان مازندران وجود دارد ، گفت : به همین دلیل عملیات دیدبانی ملخ از جمله تخم ریزی و تغذیه آنها در حال انجام است.
سازمان جهانی فائو نظارت مستقیم روی آفت ملخ صحرایی در سطح جهان دارد و مناطق پراکنش این آفت غرب و شمال آفریقا، کشورهای حاشیه دریای سرخ و خلیج فارس، شبه جزیره عربستان، پاکستان، هند و جنوب شرق ایران است.
هشتم بهمن ماه سال 97 اولین دسته ملخ صحرایی در بندر نخیلو استان هرمزگان گزارش شد و تاکنون استان های هرمزگان، بوشهر، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و جزایر قشم و کیش با این آفت درگیر شده اند.
هجوم ملخ های صحرایی به ایران در بیش از پنج دهه اخیر بی سابقه بود . آخرین بار با حمله ملخ‌ها در سال 1340 در بیش از 2 میلیون و 500 هزار هکتار زمین کشاورزی عملیات مبارزه انجام شد.
براساس آخرین گزارش ها، تاکنون عملیات مقابله با ملخ صحرایی در 51 هزار هکتار مناطق آلوده 6 استان انجام شده است.
با توجه به اینکه این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه‎روز می‎تواند تا 150 کیلومتر پرواز کند، موجب مهاجرت از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‎شود.
** شناسایی 45کانون انواع ملخ بومی در مازندران
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران همچنین گفت که امسال 45کانون ازانواع ملخ های بومی از جمله سبزشاخک بلند، شکم بادمجانی و پیشنانی سفید در مناطق ییلاقی استان شناسایی شد.
زاغی با اشاره به اینکه ملخ ها سبز خوارند و تمام گیاهان زراعی و باغی و حتی علف های هرز را می خورند ، افزود: درحال حاضر به صورت لکه ای علیه ملخ های بومی در مناطق مرتعی ،کیاسر، دو دانگه و چهار دانگه ساری ، گلوگاه ، اشکور رامسر ، مناطق گزنک و لاریجان آمل و سوادکوه مبارزه شیمایی صورت گرفته است.
وی تاکید کرد که کشاورزان بویژه باغداران و دامداران در مناطق ییلاقی در صورت مشاهده کانون هر گونه از ملخ ها به مراکز خدمات کشاورزی منطقه خود اطلاع رسانی کنند تا جهاد کشاورزی نسبت به مبارزه اقدام کند.
این مسئول حفظ نباتات مازندران بیان داشت : کارشناسان آفات و بیماری های مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان های استان آمادگی هر گونه همکاری در انجام و برگزاری دوره های آموزشی و چگونگی مبارزه با انواع آفات و بیماری ها را دارند.
بر اساس آمار مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران ، 160 هزار هکتار باغ در استان وجود دارد که 20 هزار هکتار آن در مناطق کوهستانی و شیب دار است.
سیب ،هلو، شلیل ،گردو ،آلبالو و گیلاس از عمدترین درختان سیاه ریشه مناطق کوهستانی استان مازندران است.
110 هزار هکتار از باغات مازندران را مرکبات به ویژه درختان پرتقال تشکیل می دهد.
6990/1654

انتهای پیام /*