رئیس شورای عالی استان ها: شهرداری ها به بودجه دولتی دلخوش نباشند

1398/02/08 - 09:32:00 ق.ظ
رئیس شورای عالی استان ها: شهرداری ها به بودجه دولتی دلخوش نباشند

به گزارش ایرنا، مرتضی الویری روز یکشنبه در همایش روز ملی شوراها در سالن همایش های هلال احمر سمنان افزود: مشارکت مردم برای توسعه و آبادانی منطقه ای باید پررنگ شود و شوراها برای رفع مشکلات امور شهری از دولتمردان توقع چندانی نداشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: مردم در بسیاری از آیین های مذهبی به صورت خودجوش برای امور مختلف نقش آفرینی می کنند و باید برای مشارکت مردم در اجرای طرح های شهری هم منسجم عمل کرد.
رئیس شورای عالی استان ها ادامه داد: نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهر و روستا برای تحقق یافتن جایگاه واقعی شوراها در کشور به نوعی تلاش نکردند، اما در این شرایط باید با عزم راسخ و ارایه برنامه های مدون برای رسیدن به شرایط مطلوب تلاش کرد.

** جلوگیری از تبعض کارکرد ویژه شوراها
الویری گفت: جایگاه ویژه شوراهای اسلامی شهر و روستا جلوگیری از تبیعض است اما این رویه مهم و اصولی که در قانون اساسی به آن تاکید شده در کشور جایگاه چندانی ندارد.
وی تصریح کرد: براساس قانون باید شوراها در بسیاری از مسایل اجرایی و تصمیم گیری ها بتوانند اظهار نظر کنند و تاثیرگذار باشند، اما در عمل این رویه قانونی برای توسعه و آبادانی کشور اجرا نمی شود.
رئیس شورای عالی استان ها گفت: با وحدت و هم افزایی اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و اجرای قانون، برای دستیابی جایگاه واقعی شورا، می توان برای توسعه کشور گام برداشت.
به گزارش ایرنا، نهم اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز شوراها نام گذاری شده است.
در این آیین،علیرضا آشناگر استاندار سمنان، احمد همتی رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان، حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان، منوچهر فخری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان و جمعی از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای سمنان حضور داشتند.
استان سمنان 20 شهر دارد و در انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا یکهزار و 19 نفر به عنوان اعضای اصلی و 642 نفر به عنوان اعضای علی البدل در شوراهای اسلامی شهری و روستایی از سوی مردم انتخاب شدند.
7339/6103

انتهای پیام /*