870 مادر باردار روستایی دارای عوارض شدید از مرگ نجات یافتند

1397/12/18 - 06:43:00 ق.ظ
870 مادر باردار روستایی دارای عوارض شدید از مرگ نجات یافتند

دکتر سیدمهدی طباطبایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مرگ و میر مادران عامل تهدید حیات انسانها و شاخص وضعیت کلی سلامت زنان در جامعه است.
وی افزود: حفظ و ارتقاء سلامت مادران یکی از اساسی ترین و مهمترین برنامه های نظام سلامت است‌.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: پنج هزار زایمان طبیعی امسال در حوزه خارج بیمارستانی این دانشگاه و محدوده 17 مرکز تسهیلات زایمانی در مناطق روستایی زیرپوشش و حاشیه شهر زاهدان به ثبت رسیده است.
طباطبایی تاکید کرد: شاخص مرگ مادران باردار در سیستان و بلوچستان با ارتقای کیفیت سطح آموزش آکادمیک و بالا بردن مهارت ماماها به منظور شناسایی مادران باردار پرخطر و ارجاع به موقع آنان به سطوح بالاتر روند کاهشی داشته است.
وی تصریح کرد: پس از اجرای طرح تحول سلامت و تجهیز پایگاههای تسهیلات ایمن روستایی تعداد مراجعان به مراکز تسهیلات زایمانی سیستان و بلوچستان افزایش یافته است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطر نشان کرد: این موفقیت ثمره تلاش‌های شبانه روزی و تقویت زنجیره بهم پیوسته ‌ای از ارکان و اجزاء نظام سلامت از همکاران پرتلاش بهورز مستقر در خانه‌های بهداشت روستایی گرفته تا پزشکان متخصص و فوق تخصص مستقر در بیمارستان‌های استان است‌.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور به سبب گستردگی جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی 2 کشور افغانستان و پاکستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل، شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان و سیب و سوران زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان های ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، مهرستان، چابهار، کنارک، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد.
7316 **6081

انتهای پیام /*