قطع وابستگی 80 درصدی کشاورزی مازندران به آب های زیرزمینی

1398/02/09 - 08:13:00 ق.ظ
قطع وابستگی 80 درصدی کشاورزی مازندران به آب های زیرزمینی

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا محمودی روز دوشنبه در نشست خبری افزود : کاهش بهره گیری از آب های زیرزمینی برای استانی که 88 درصد آب شرب شهروندانش از محل آب زیرزمینی تامین می شود ، بسیار امیدوار کننده است.
وی گفت : در شرایط فعلی حدود 12 درصد از آب شرب شهرهای مازندران که 53 درصد از جمعیت سه میلیون و 300 هزار نفری استان را در خود جای داده اند ، از آب های سطحی و سدها تامین می شود.
معاون آب و فاضلاب شهری مازندران میانگین بهره برداری از آب سطحی و سدها برای شرب در شهرهای کشور را حدود 45 درصد اعلام کرد و افزود : اولویت شرکت آبفای شهری مازندران کاهش بهره برداری از آب زیرزمینی و روی آوری به بهره گیری از رون آب ها و سدها برای تامین آب شرب است.
** غلبه بر کم آبی با بارش اخیر
این مسئول گفت : سیل اخیر با وجود خسارت های زیادش به تاسیسات زیربنایی ، واحدهای مسکونی و مزارع کشاورزی ، حداقل به صورت موقت کم آبی بخصوص در حوزه شرب را کاهش داد.
وی افزود : به دلیل چالش های ناشی از خشکسالی در سنوات گذشته ، همچنان باید مدیریت مصرف آب برای جلوگیری از کمبود در دستور کار مشترکان قرار داشته باشد.
** کیفیت مطلوب آب شرب
معاون آبفای شهری مازندران ادعای کاهش کیفیت آب شرب پس از سیل اخیر را هم رد کرد و گفت : در شرایط فعلی وضعیت کیفیت آب شرب در شهرهای این استان به زمان پیش از سیل رسیده است.
محمودی افزود : علاوه بر این ، آب در تمام شهرهای استان برقرار است و مشکلی برای تامین آب شرب مشترکان شهری وجود ندارد.
براساس آمار حدود 620 هزار نفر مشترک آبفا شهری هستند.
6982/1654

انتهای پیام /*