بارش های بهاری و سیرابی طبیعت اردبیل

1398/02/08 - 11:27:00 ق.ظ
بارش های بهاری و سیرابی طبیعت اردبیل

به گزارش ایرنا، کاهش شدید ذخایر زیر زمینی آب در دشت اردبیل که آن را به دشت ممنوعه تبدیل کرده است، خالی شدن ذخایرپشت سدها و خشکی زمین در بسیاری از مناطق تصویری بود که تا امسال بر استان حاکم بود اما بارش های بهاری سال 98 تاحدودی موجب تغذیه زمین شده و امیدواری ها را برای جبران کمبود آب افزایش داد.
از اولین روز فروردین ماه جاری بارش باران و برف تمامی مناطق استان اردبیل را در برگرفته و طبیعت رو به خشک استان را تا حدودی سیراب کرد، زمین های کشاورزی استان اردبیل که سالیان سال در اثر خشکسالی دچار خسارت سنگین شده بودند امسال تاحدودی وضعیت مطلوبی به خود گرفتند.
مراتع نیز وضعیت خوبی یافته و عشایر بر خلاف سال های گذشته به تعلیف دام های کوچک خود در ییلاق ها امیدوارتر شده اند.
ظرفیت آبی سد های استان اردبیل نیز که روند کاهشی داشت امسال پر شده و برخی از سد های کوچک استان سرریز شدند.

*** بارش ها در استان اردبیل 280درصد افزایش یافت
سیاوش محمدی سرپرست اداره کل هواشناسی استان اردبیل در گفت و گو با ایرنا گفت: میانگین بارش استان در فروردین ماه امسال 55.7دهم میلی متر است که نسبت به سال گذشته 280 درصد افزایش یافته است .
وی افزود: میزان بارش در این مدت نسبت به دوره آماری هم 46 درصد افزایش یافته است.
محمدی بیان کرد: متوسط بارندگی استان در سال زراعی از تاریخ 1/7/97الی 7/2/98به میزان 245 میلی متر برآورد شده است .
وی افزود: در طول این مدت میزان بارش نسبت به دوره آماری 17 درصد و نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش یافته است
سرپرست اداره کل هواشناسی استان اردبیل ادامه داد: درسال زراعی بیشترین افزایش بارندگی نسبت به بلند مدت در شهرستان های سرعین به میزان 44 درصد ،مشگین شهر 38 درصد و اردبیل 32درصد افزایش یافته است .
سیاوش محمدی افزود: در اغلب شهرستان های استان بارش در حد نرمال و بالاتر از نرمال بوده و تنها در شهرستان بیله سوار بارش 2دهم درصد کمتر از وضعیت نرمال بوده است .

***40 میلیون متر مکعب آب بر ذخیره پشت سد یامچی اضافه شد
اصغر سلیمان زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه ‌ای اردبیل هم با اشاره به بارش ‌های اخیر در اوایل سال جاری افزود: ورودی سدهای استان بویژه سد یامچی در سال جاری مثبت ارزیابی می ‌شود به طوری که بیش از 40 میلیون متر مکعب آب از اول سال آبی وارد این سد شده که این میزان در سال گذشته 39.1 میلیون متر مکعب بوده است.
وی با بیان اینکه حجم مخزن آب در سد یامچی اردبیل با 10 میلیون مترمکعب کسری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بود، گفت: کسری آب با بارش‌ های اخیر به میزان چهار میلیون مترمکعب جبران شد و انتظار می رود با تداوم بارش‌ ها 6 میلیون مترمکعب باقی‌‌ مانده نیز تامین شود تا مشکلی در تامین آب استان به وجود نیاید.

*** بارش های اخیر و خوشحالی کشاورزان
خلیل نیکشاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل هم گفت: هرچند در برخی از نقاط بارش برف و سرما خسارت سنگینی به باغداران وارد کرد اما بارش های بهاری موجب خوشحالی زارعان شده و تاثیری مثبتی بر این بخش داشته است.
وی افزود: سرما و بارش برف در دومین ماه از سال که درختان به شکوفه نشسته اند، موجب سرمازدگی بخش های وسیعی از باغات استان اردبیل شده و بیش از 50 درصد از 41 هزار هکتار باغ استان بر اثر سردی هوا ، سرمازدگی و بارش برف خسارت دید ولی با توجه به افزایش میزان نزولات جوی پیش بینی می شود در بخش زراعت تولید محصولات استان افزایش یابد.
وی با اشاره به افزایش ن ظرفیت منابع آبی سد ها افزود: انتظار می رود کشاورزان امسال دغدغه زیادی در زمینه کمبود آب نداشته باشند.

** بارش ها وضعیت آب استان را بهبود بخشید
اکبر بهنامجو استاندار اردبیل هم با اشاره به بارش های مناسب در ماه های اخیر گفت : هرچند در این مدت بر اثر سرما و برف باغداران دچار مشکل شدند، ولی بسیاری از مناطق استان که سالها از کم آبی رنج می بردند به وضعیت مطلوبتری نسبت به گذشته دست یافتند.
وی با اشاره به لزوم صرفه جویی در منابع آبی استان علیرغم بارش های اخیر اظهار داشت: کلیه دستگاههای اجرایی باید به تکالیف اعلامی از طرف وزارت نیرو در خصوص سازگاری با کم آبی عمل نمایند زیرا هنوز به وضعیت مناسب در این زمینه دست نیافته ایم.
بهنامجو گفت: شهروندان و کشاورزان ضمن مصرف بهینه آب، می بایست اصلاح الگوی کشت را مد نظر قرار داده و از هدر رفت آب جلوگیری کنند.
گزارش : یعقوب شاددل
7110/6016

انتهای پیام /*