عالیجناب خط ایران تجلیل شد

1398/02/08 - 04:58:00 ب.ظ
عالیجناب خط ایران تجلیل شد

به گزارش عصر یکشنبه ایرنا، عباس اخوین که 61 سال از عمر خود را در تعلیم و آموزش خط نستعلیق به هنرجویان گذرانده است در سال ۱۳۱۶در مشهد چشم به جهان گشود و از همان ابتدا به هنر خوشنویسی علاقه فراوانی داشت و در دوران تحصیل با شور و اشتیاقی فراوان به تمرین و نوشتن خط می‌پرداخت بگونه‌ای که این استعداد ذاتی وی را از دیگران متمایز کرد.
وی در نوجوانی با علاقه‌ای وافر و بدون داشتن استاد به نوشتن خط می پرداخت و بعد از اتمام تحصیلات، نزد علی آقاحسینی که خود از شاگردان عماد الکتاب بود، تعلیم خط نستعلیق گرفتند و بعد از دو سال استفاده از محضر ایشان، خوشنویسی را به حد کمال فرا گرفته و به خطوط اساتیدی چون عماد الکتاب، کلهر و به ویژه میرعماد حسنی علاقه‌مند شد و به مشق نظری و قلمی از روی خطوط این اساتید پرداخت، در سال ۱۳۵۹ استادانی همچون علی اکبر کاوه، حسن میرخانی، حسین میرخانی و ابراهیم بوذری گواهینامه استادی ایشان را با کسب بیشترین امتیاز اعطا کردند.
مرقع زلف دلبر، کتاب سر زلف خط بمناسبت چهارصدمین سال صدرنشینی میرعماد الحسنی در سال ۱۳۸۳به ابتکار و هزینه مرکز کتابت و تعلیم ایران، کتابت دیوان حافظ برای بار دوم در سال ۱۳۸۶ و در نهایت دفتر اول مثنوی، از آثار ماندگار و ارزشمند بخط عباس اخوین است.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم نکوداشت این هنرمند گفت: ایشان 61 سال از عمر خود را صرف آموزش خط نستعلیق به هنرجویان ایرانی و خارجی کرده است.
سید مجتبی حسینی افزود: امسال در یازدهمین دوره مسابقات جهانی ارسیکا، 18 نفر از خوشنویسان ایرانی در رشته های مختلف نظیر خط ثلث، خط کوفی و ... توانستند رتبه های برتر را از آن خود کنند.
وی با بیان اینکه دغدغه هنرمندان برای ما مهم است تصریح کرد: بزرگترین دغدغه هنرمندان حفظ احترام، ارتقاء و اعتلای هنر است.
حسینی اضافه کرد: باید از هنرمندانی که خالق آثار هنری هستند قدردانی کرد و به آنها احترام گذاشت.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیبا سازی شهرداری تهران گفت: خوشبختانه ما در اولین اقدام توانستیم از استاد امیرخانی یکی از پیشکسوتان خوشنویسی تقدیر کنیم و امروز نیز در دومین دور این مراسم از عباس اخوین یکی دیگر از پیشکسوت های خوشنویسی تجلیل کنیم.
سید مجتبی موسوی افزود: اخوین یکی از هنرمندان پیشکسوت است که آثار فاخری با خط نستعلیق در زمینه کتاب های مختلف دارد.
وی اضافه کرد: برنامه هایی برای خرید آثار هنری و تجلیل از پیشکسوتان در دستور کار قرار دارد.
موسوی تصریح کرد: تجلیل از پیشکسوتان خوشنویسی می تواند نقش الگوسازی و تربیتی برای هنرمندان نسل های بعد باشد و موزه خوشنویسی باید از هنرمندان دیگر نیز تجلیل کند.
تهرام/3036//6139

انتهای پیام /*