سرما 3600 میلیارد ریال به باغات چهارمحال و بختیاری خسارت زد

1398/02/08 - 06:14:00 ق.ظ
سرما 3600 میلیارد ریال به باغات چهارمحال و بختیاری خسارت زد

حمیدرضا دانش روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا، میزان خسارت به 42 هزار هکتار باغات مثمر این استان را بین 30 تا 100 درصد عنوان کرد.
وی بخش عمده خسارت سرمازدگی را به 14 هزار باغات بادام اعلام و تصریح کرد: این استان با تولید سالانه 24 هزار تن بادام در سال رتبه نخست تولید بادام آبی کشور را دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری طبق برآوردهای اولیه، باغات بادام و محصولات سردرختی زردآلو، هلو و سیب، آلبالو و تاکستان ها در 9 شهرستان این استان بدلیل سرما خسارت دیده است.
وی همچنین گفت: 80 درصد از شکوفه های درختان بادام حاشیه رودخانه زاینده رود بخصوص شهرستان سامان براثر تغییر ناگهانی دما طی هفته گذشته خسارت دید.
وی از بی رغبتی بهره برداران بخش کشاورزی در بیمه محصولات کشاورزی خبر داد و گفت: با توجه به متغیر بودن دما و قابل پیش بینی نبودن شرایط جوی استان در زمان کاشت، داشت و برداشت، بهترین راه برای خسارت ها، بیمه محصولات کشاورزی است.
سالانه بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات در چهارمحال و بختیاری تولید می شود.
سطح اراضی زراعی و باغی این استان 270 هزار هکتار است که 42 هزار هکتار آن باغات مثمر است.
به گزارش ایرنا، سرمای بهاری که در روزهای گذشته به 6 درجه سانتیگراد زیر صفر رسید، سبب شد تا بخش زیادی از باغات و همچنین محصولات زراعی استان دچار سرمازدگی شود.
6199/6021

انتهای پیام /*