کرسی های احزاب راست افراطی در پارلمان اروپا دو برابر می شود

1397/12/18 - 06:43:00 ق.ظ
کرسی های احزاب راست افراطی در پارلمان اروپا دو برابر می شود

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، نتایج این نظرسنجی که روز شنبه منتشر شد، نشان داد که گروه راست افراطی "اروپای ملل و آزادی"(ENF) که شامل "حزب آزادی اتریش"(FPO) و حزب اجتماعی فرانسه است، در انتخابات آتی 67 کرسی به دست خواهد آورد، این گروه هم اکنون تنها 37 کرسی پارلمان اروپا را در اختیار دارد.
به گزارش بیلد، آن طور که آمار نشان می دهد احزاب راست افراطی در فرانسه، ایتالیا و لهستان، سه کشور از شش کشوری که این نظرسنجی در آن ها انجام شد، پیشتاز هستند.
انتظار می رود که حزب محافظه کار مردم اروپا (EPP) که شامل دمکرات مسیحی های "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان می شود، 43 کرسی و اتحاد مترقی سوسیالیست ها و دمکرات ها 45 کرسی خود را در پارلمان اروپا از دست بدهند.
رهبران احزاب محافظه کار و چپ پیش تر نیز از وعده «استیو بنن» استراتژیست سابق «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای کمک به متحد کردن جریان راست افراطی در اروپا در آستانه انتخابات، ابراز نگرانی کرده بودند.
به نوشته رویترز، نتایج این نظرسنجی از میزان محبوبیت 29 درصدی محافظه کاران مرکل، 16 درصدی دمکرات ها و 15 درصدی حزب سبزها در آلمان حکایت دارد.
این نظرسنجی اواخر ماه فوریه و اوایل ماه مارس (دهه اول اسفند) در کشورهای آلمان، اتریش، ایتالیا، لهستان، اسپانیا و فرانسه انجام شد.
به گزارش ایرنا، احزاب و جنبش های راستگرای افراطی سال هاست که در سراسر اروپا رو به گسترش بوده و از طریق ائتلاف با احزاب محافظه کار، وارد دولت ها می شوند. احزاب و جنبش های راستگرای افراطی در پی بحران پناهجویان در اروپا در سراسر این قاره گسترش یافته و رشد کردند. راستگرایان افراطی در انتخابات مجارستان تبدیل به دومین قدرت این کشور شدند، به گونه ای که حزب راست افراطی «جوبیک» در انتخابات پارلمانی هشتم آوریل گذشته، با کسب حدود 20 درصد آراء، در جایگاه دومین حزب نیرومند قرار گرفت.
حزب «فیدسز» وابسته به «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان نیز با کسب حدود 50 درصد آرا اول شد که اغلب نمایندگانش را راستگرایان تقریبا افراطی تشکیل می دهند.
چند هفته قبل از آن نیز حزب «اتحاد» به رهبری «متئو سالوینی» در روز چهارم مارس 17 درصد آراء ایتالیایی ها را کسب کرد و برای نخستین بار از حزب راستگرای میانه «فورتسا ایتالیا» که تنها 14درصد آراء را به دست آورده بود، پیشی گرفت.
سال هاست که راست گرایان افراطی در تمام اروپا رو به رشد هستند و این مساله فقط به ایتالیا و مجارستان منحصر نمی شود.
اروپام**9418**2040

انتهای پیام /*