ثبت‌نام از ساکنان محدوده‌های ترافیکی شهر تهران آغاز شد

1398/02/09 - 08:37:00 ق.ظ
ثبت‌نام از ساکنان محدوده‌های ترافیکی شهر تهران آغاز شد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، امسال امتیازات ویژه‌ای برای عموم شهروندانی که در محدوده‌های طرح های ترافیکی شهر تهران سکونت دارند در نظر گرفته‌ شده است. محدوده اول همان طرح ترافیک است و محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) بعد از این، محدوده کنترل آلودگی هوا نامیده می‌شود.
براساس این گزارش، امسال عوارض طرح ترافیک و همچنین عوارض طرح کنترل آلودگی هوا (که از اول تیرماه جایگزین طرح زوج یا فرد می‌شود) برای ساکنان محدوده‌ها نصف دیگران است. این به معنای تخفیف 50 درصدی در هزینه‌ای است که بابت ورود به محدوده اول (طرح ترافیک) یا محدوده دوم باید پرداخت شود.
همچنین خودروهایی که هم ساکن محدوده باشند و هم معاینه فنی برتر داشته باشند از هر دو ضریب تخفیف به‌طور توأمان بهره‌مند می‌شوند.
همه ساکنان دو محدوده برای بهره‌مندی از این امتیاز، باید پس‌ از آنکه در سامانه «تهران من» ثبت‌نام کردند، از منوی سمت راست وارد قسمت «خدمات طرح ترافیک: شرایط خاص شهروندان» شوند و در صفحه «ساکنان محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا» اطلاعات محل سکونت خود را وارد کنند.
اطلاعات موردنیاز شامل شماره بلوک، شماره ملک، شماره آپارتمان و نوع ملک (مالک یا استیجاری) است و متقاضیان باید تصویر سند مالکیت یا اجاره‌نامه و نیز تصویر قبض عوارض نوسازی و عمران شهری را در همین صفحه بارگذاری کنند؛ عوارض سالیانه خودرو و بدهی طرح ترافیک این متقاضیان نیز باید تسویه شده باشد.
بنابراعلام این معاونت شهرداری، پس از وارد کردن این اطلاعات در سامانه اینترنتی، شهروندان باید به‌صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه و مدارک خود را ارائه کنند تا توسط کاربران این دفاتر مورد تأیید قرار گیرد؛ نتیجه این تأیید در سایت قابل ‌مشاهده است.
امسال ساکنان محدوده دوم از تخفیف 50 درصدی عوارض آن محدوده برخوردار می‌شوند، اما ساکنان محدوده اول (طرح ترافیک) از تخفیف در عوارض هر دو محدوده برخوردار خواهند بود.
همان‌طور که پیش‌تر اعلام‌شده، تردد در محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) تا 20 روز در هر فصل برای خودروهای پلاک تهران رایگان است و ربطی به زوج یا فرد بودن پلاک خودرو نخواهد داشت.
همچنین این میزان مجاز برای خودروهای پلاک غیر تهران 15 روز در هر فصل است و برای تردد در روزهای مازاد بر این تعداد روز، هزینه‌ای معادل نصف هزینه طرح ترافیک باید پرداخت شود.
براساس این گزارش، در صورتی‌ که خودرو وارد محدوده طرح ترافیک شود، دیگر عوارض محدوده دوم را نمی‌پردازد و صرفا عوارض طرح ترافیک را می‌پردازد و روزی که خودرو وارد محدوده طرح ترافیک شده، جزو 20 روز استحقاقی محدوده دوم محسوب نخواهد شد؛ به‌عبارت‌دیگر، 20 روز استحقاقی خودروهای پلاک تهران مربوط به روزهایی است که آن‌ها در سایت ثبت‌نام کرده و صرفا در محدوده دوم تردد داشته‌اند.
ساکنان محدوده طرح ترافیک که سال گذشته برای برخورداری از امتیاز مذکور در سامانه ثبت‌نام کرده و مدارک خود را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر به تأیید رسانده بودند (اگر در بخش سکونت آن‌ها تاریخ پایان سکونت درج نشده باشد) نیاز به ثبت‌نام مجدد به‌عنوان ساکن محدوده طرح ترافیک ندارند.
ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج یا فرد سابق) که صرفاً برای عوارض مربوط به همان محدوده (روزهای مازاد بر تعداد مجاز) از امتیاز و تخفیف مذکور برخوردارند، از هم‌اکنون می‌توانند پس از ثبت مشخصات در سامانه «تهران من» به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه و مدارک مذکور را ارائه کنند تا سکونت آن‌ها در سامانه مورد تأیید قرار گیرد.
غیر از تأیید مدارک سکونتی که نیازمند مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر است، تمامی اقدامات مربوط به طرح ترافیک عموم شهروندان به‌صورت غیرحضوری و در سامانه اینترنتی «تهران من» به نشانی My.tehran.ir انجام می‌گیرد و هیچ‌یک از مراحل ثبت‌نام، شارژ حساب و حتی حل مشکلات احتمالی نیاز به مراجعه حضوری نیست.
شماره تلفن 137 داخلی 5 به‌صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سؤالات شهروندان محترم است و به‌علاوه هرگونه اعتراض، نیاز به بررسی مجدد یا درخواست نیز داخل سایت در بخش «پشتیبانی» قابل اعلام و پیگیری است.
به گزارش ایرنا، در شرایط کنونی 2 طرح محدوده «ترافیک» و «زوج و فرد» در شهر تهران اجرا می شود که ورود به محدوده ترافیکی منوط به داشتن مجوز و ورود به محدوده طرح زوج و فرد براساس رقم سمت راست پلاک خودروهاست.
زمان اجرایی روزانه طرح جدید ترافیک 6:30 تا 19 است، ضمن اینکه روزهای پنجشنبه، جمعه و ایام تعطیل نیز طرح های ترافیکی(ترافیک و زوج و فرد) اجرا نمی شود.
براساس طرح زوج و فرد تردد خودروها از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران براساس آخرین رقم سمت راست پلاک خودروها محدود است.
همچنین محدوده طرح ترافیک از سمت شمال خیابان مطهری، از سمت جنوب خیابان شوش، از سمت غرب خیابان کارگر و از سمت شرق خیابان شریعتی و 17 شهریور است.
تهرام/9343//1348

انتهای پیام /*