عراقچی: سازوکار مالی یکی از تعهدات اروپاست

1397/12/15 - 02:29:00 ب.ظ
عراقچی: سازوکار مالی یکی از تعهدات اروپاست

به گزارش ایرنا، عراقچی روز چهارشنبه افزود در این نشست پنج ساعته طرف‌های اروپایی درباره اینستکس توضیحاتی مفصلی ارائه کردند؛ اینکه چگونه کار خواهد کرد و با نهاد متناظر ایرانی چگونه ارتباط برقرار می‌کند.
وی گفت: آن‌ها توضیح دادند که چگونه می‌توانند با استفاده از اینستکس صادرات و واردات و دریافت و پرداخت‌های ما و اروپا را تضمین کنند و در مرحله بعدی چگونه این سازوکار برای کشورهای ثالث و غیراروپایی هم قابل ‌دسترس خواهد شد.
عراقچی در ادامه اظهار کرد: دوستان ما هم از نهادهای اقتصادی در مورد نهاد ایرانی متناظر اینستکس توضیحاتی دادند.
معاون وزیر امورخارجه کشورمان گفت‌وگوها در این زمینه را مثبت ارزیابی کرد و افزود: البته باید منتظر بمانیم تا اینستکس عملیاتی شود و در عمل ببینیم چگونه می‌تواند وظایف خودش را انجام دهد.
وی افزود: اگرچه اروپایی‌ها خیلی دیر اقدام کردند و زمان برای رسیدن به اینستکس طولانی شد، اما به‌هرحال این نهاد ثبت ‌شده، هیات مدیره و مدیرعامل آن از طرف اروپایی مشخص‌شده و امیدواریم کارش را شروع کند ببینیم چگونه پیش خواهد رفت.
یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرای امورخارجه ایران و گروه1+4 (آلمان،‌ انگلیس، فرانسه، روسیه و چین) به ریاست «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در هتل کوبورگ وین برگزار شد.
این خبر تکمیل می شود
اروپام ** هـ ن **شبس**1613

انتهای پیام /*