هاشمی: هنوز اختیارات قانونی شوراها تفویض نشده است

1398/02/08 - 07:00:00 ق.ظ
هاشمی: هنوز اختیارات قانونی شوراها تفویض نشده است

به گزارش ایرنا، محسن هاشمی در یکصد و سی و هفتمین جلسه شورا با اشاره به روز شوراها ( نهم اردیبهشت ماه) تأکید کرد: هفت اصل از قانون اساسی به این نماد مردم سالاری در جمهوری اسلامی اختصاص داده شده است.
وی افزود: جا دارد از آیت الله طالقانی که حامی اصلی گنجاندن اصل شوراها در قانون اساسی بودند یاد کنیم که در واپسین خطبه نماز جمعه خود نیز بیانات مبسوطی در حمایت از نهاد شورا ایراد کردند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: همچنین باید از آیت الله هاشمی رفسنجانی که با ارائه لایحه و پیگیری تصویب و تدوین آیین نامه های آن در دولت سازندگی، زمینه قانونی تحقق شوراها را فراهم آوردند یاد کنیم.
هاشمی ادامه داد: همچنین باید از سید محمدخاتمی که نخستین انتخابات شوراها را در کشور برگزار کردند، یاد کنیم.
وی با بیان اینکه 20 سال از تاسیس مردم نهادترین رکن نظام جمهوری اسلامی می گذرد گفت: در طول 40 سال سپری شده از انقلاب اسلامی، 20 سال طول کشید که شوراها تشکیل و 20 سال طول کشید تا تثبیت شود و امیدواریم 20 سال دیگر طول نکشد که ظرفیت قانونی آن محقق شود.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: هنوز دوسوم از اختیارات قانونی شوراهای اسلامی شهرها، به مدیریت شهری تفویض نشده و برای اعمال نظارت بر عملکرد شهرداری ها که بازوی اجرایی شوراها هستند، سیستم کارامدی وجود ندارد.
وی افزود: مشارکت بی سابقه و آرای بی نظیر مردم در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر، این پیام را دارد که باید نقش شورا را در اداره شهر جدی تر گرفت و اختیارات عملی آن را به جنبه های تشریفاتی غلبه داد.
هاشمی خاطرنشان کرد: انتظار ما از مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی آن است که بیش از گذشته به جایگاه شورای شهر توجه کرده و از آن حمایت کنند.
وی گفت: بارسنگینی که امروزه بردوش مدیریت شهری بویژه در تهران گذاشته شده است بدون حمایت ویژه سه قوه و دستگاهها و نهادهای مسئول وذیربط به مقصد نخواهد رسید.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: امسال سال پرچالش و دشواری برای مردم و دستگاههای اجرایی در کشور بویژه مدیریت شهری است، کاهش منابع مالی همراه با تورم و سوانح طبیعی و تحریم ها، موجب چالش های همزمان و همزادی در مدیریت شهری است وعبور از این سال سخت جز با همراهی، همدلی و یکپارچگی میان شهروندان و مدیریت شهری ممکن نخواهد بود.
هاشمی اظهارداشت: در این شرایط انتظار ما از مدیران شهرداری کاهش هزینه ها، برخورد با رانت ها و تخلفات و پرهیز از تشریفات در کنار اولویت گذاری پروژه ها و تمرکز در حوزه های مورد انتظار مردم است و از شهروندان نیز می خواهیم که همچون گذشته با حضور فعالانه و انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود بهره وری و ارتقا عملکرد مدیریت شهری یاری کنند.
وی ادامه داد: لازم می دانم که از طرف اعضای شورای شهر تهران از همکاران شهرداری تهران که همچنان خالصانه در حال خدمت به هموطنان سیل زده در سه استان گلستان، خوزستان و لرستان می باشند، قدردانی کنم.
وی با اشاره به بازدید هفته گذشته خود به همراه مرتضی الویری و مجید فراهانی (دو عضو شورای شهر) از مناطق سیل زده لرستان و خوزستان، گفت: با وجود کم لطفی صداوسیما و رسانه های رسمی، رضایت و قدردانی مسئولان محلی از کمک های شهرداری تهران به این مناطق مشهود بود و استانداران لرستان و گلستان و مسئول مدیریت بحران استان خوزستان، اقدامات شهرداری تهران را در این مناطق تاثیرگذار و مهم ارزیابی کردند.
هاشمی ادامه داد: مقرر شد انتظار به حق مردم ومسئولان این استانها جهت تامین اعتبار برای بازسازی مدیریت شهری و زیرساخت های آسیب دیده این مناطق را از طریق آقای الویری و شورای عالی استانها و جناب فراهانی در کمیته بودجه شورا پیگیری کنیم.
رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: تنها راهکار اصولی جبران آسیب ها استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی است که شهرداری تهران جهت کارسازی، تامین تجهیزات و خدمت رسانی گسترده در صورت تامین اعتبار توسط ریاست محترم جمهور آمادگی دارد.
تهرام/7244//1348

انتهای پیام /*