اجرای پروژه ها با روش BIM منجر به هوشمندی شهر می شود

1398/02/10 - 06:31:00 ق.ظ
اجرای پروژه ها با روش BIM منجر به هوشمندی شهر می شود

به گزارش ایرنا، اقبال شاکری روز سه شنبه در آیین آغاز به کار دومین کنفرانس بین المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان در سالن همایش های خلیج فارس پژوهشگاه نیرو افزود: با بهره گیری از فناوری BIM یک دیدگاه دقیق از هزینه ها، طراحی و ساخت پذیری ایجاد می شود و امکان دسترسی به اطلاعات از راه دور را فراهم می سازد.
وی یادآورشد: با بهره گیری از این فناوری تمامی عوامل طراحی تا اجرای پروژه کنار هم می آیند و اطلاعات پایه خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.
شاکری اظهارداشت: در مطالعات مختلف نحوه بهره گیری از فناوری BIM مورد بررسی گرفته و منتج به این شده است که اجرای این فناوری در پروژه های موجود نه فقط آنها را متاثر می کند بلکه فراپروژه ای تاثیرگذار خواهد بود.
عضو هیات علمی دانشکده عمران دانشگاه امیرکبیر گفت: از ویژگی های این فناوری هوشمندی، برخورداری از منبع مشترک اطلاعات، یادآوری و پایداری اطلاعات است.
وی خاطرنشان کرد: بهره گیری از فناوری مدلسازی اطلاعات موجب افزایش کیفیت ساخت و ساز، کاهش زمان و هزینه اجرا با دسترسی به بیشترین اطلاعات می شود.
شاکری ادامه داد: با بهره گیری از این فناوری در آینده به دلیل ارتباط میان سامانه های حوزه ساخت و ساز و نهادهای مختلف در کشور، به جای یک پروژه هوشمند یک شهر هوشمند خواهیم داشت.
دبیر دومین کنفرانس بین المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان گفت: با این فناوری پروژه های مربوط به ساخت و ساز ارزان تر و با سرعت عمل بیشتری اجرا می شود و نهادهای مربوط به مدیریت بحران آسانتر و سریعتر به اطلاعات مورد نیاز برای رفع مشکل دسترسی خواهند داشت.
وی تصریح کرد: البته این هوشمندی خطرات حوزه امنیتی مانند دسترسی افراد غیر مرتبط به اطلاعات و سودجویی از آن را دارد که باید راهکاری برای این موضوع اندیشید.
شاکری تاکید کرد: سرمایه گذاران، پیمانکاران، مشاوران، نظام فنی، راه و شهرسازی، شهرداری و نظام مهندسی باید دست به دست هم دهند و پا به پای یکدیگر برای اجرای این فناوری اقدام کنند.
این استاد دانشگاه امیرکبیر گفت: پس از آنکه تجاربی در این زمینه به دست آمد، بخش خصوصی باید اجرای این فناوری را مطالبه کند.
فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) در کنار کمک به طراحی پروژه های عمرانی به شکل سه بعدی(طول، عرض و ارتفاع) به برآورد زمان اجرا، هزینه مورد نیاز، قابلیت اجرایی داشتن یک طرح و دیگر مباحث فنی مورد نیاز می پردازد.
این کنفرانس به مدت 2 روزه از 10 تا 11 اردیبهشت امسال در محل پژوهشگاه نیرو برگزار می شود.
تهرام/3001//1348

انتهای پیام /*