طرح گذرگاه مرزی پشت دیوار اختلاف هند و پاکستان

1397/12/16 - 07:28:00 ق.ظ
طرح گذرگاه مرزی پشت دیوار اختلاف هند و پاکستان

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، رسانه های پاکستانی امروز گزارش دادند که دهلی نو تمایلی برای تنش زدایی با اسلام آباد ندارد و روز گذشته نیز پیام روشنی به طرف پاکستانی داد که هند لزومی به سفر هیات پاکستانی به دهلی نو نمی بیند بنابراین نشست دو کشور درباره گذرگاه مرزی کرتارپور، در نقطه صفر مرزی اتاری هند (منطقه واگا در پاکستان) برگزار خواهد شد.
یک مقام پاکستانی در گفت وگو با روزنامه 'نیوز' افزود: تصمیم اخیر هند برای مخالفت با سفر هیات پاکستانی به دهلی نو و به جای آن برگزاری نشست دو کشور در نقطه صفر مرزی، با سنت دیپلماسی دو کشور مغایرت دارد.
وی یادآورشد که معمولا در نقطه صفر مرزی، فرماندهان عملیاتی ارتش های پاکستان و هند، مسئولان مرزی و امنیتی دو کشور دیدار می کنند و این منطقه جایی برای نشست دیپلمات ها نیست.
قرار است پاکستان و هند در نشست روز 23 اسفند، طرح احداث جاده زمینی منتهی به معبد کرتارپور در داخل خاک پاکستان را نهایی کنند.
بر اساس این گزارش، به نظر می رسید پاکستان و هند با پیشبرد طرح گذرگاه جدید مرزی«کـرتارپور»، به دنبال آرامش در روابط متشنج خود هستند اما مخالفت هند با سفر هیات پاکستانی به دهلی نو، حکایت از ادامه این تنش ها را دارد.
گذرگاه مرزی «کـرتارپور» بین هند و پاکستان هفتم آذرماه امسال در مراسمی با حضور 'عمران خان' نخست وزیر، ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش پاکستان و جمعی از مقام های دو کشور گشایش یافت.
کریدور کرتارپور به طول چهار کیلومتر، سفر شهروندان سیک (به ویژه از هند) را به شهری با همین نام در شرق پاکستان که مقدس ترین مکان این دین است را تسهیل می کند.
پیشتر دولت هند درخواستی را برای طرف پاکستانی ارسال کرد تا شهروندان هندی از جامعه سیک نیز آن سوی مرز بتوانند به معبد کرتارپور دسترسی داشته و با همین هدف دو کشور اقدام به ساخت یک جاده مخصوص برای تردد اتباع هندی کنند.
تقاضای طولانی مدت جامعه سیک هند برای ساخت این جاده در نهایت مورد موافقت دو کشور از جمله دولت عمران خان قرار گرفت و دهلی نو و اسلام آباد توافق کردند که هر یک در طرف خود این جاده را احداث کنند.
شبد**آساق*274**1010

انتهای پیام /*