منازلِ در حریمِ امن "منبع آب" اهواز سند ملکی می گیرند

1398/02/10 - 04:42:00 ب.ظ
منازلِ در حریمِ امن "منبع آب" اهواز سند ملکی می گیرند

سید محمد پژمان روز سه شنبه در حاشیه بازدید و بررسی منطقه " منبع آب اهواز، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ضرورت جابجایی 811 خانوار در بخشی از محدوده این منطقه، بیان کرد: تحقق این اقدامات مشارکت و همکاری مردم را می طلبد و همزمان به این موضوع هم فکر شد تا مردم از این بلاتکلیفی در خصوص مالکیت خارج شوند.
وی با اشاره به اینکه عرصه های منطقه منبع آب اهواز هم اکنون به نام دولت است، گفت: دولت قصد دارد از مالکیت این زمین ها خارج شود تا هرچه سریعتر مردم بتوانند صاحب سند بشوند.
وی افزود:صاحب سند شدن ساکنان منوط به اجرای طرح بازآفرینی شهری و رعایت برخی الزامات قانونی است و در این راستا اقدامات جدی در حال انجام و برنامه ریزی لازم در دست تدوین است.
پژمان ادامه داد: برخی از منازل این منطقه را می توان با انجام تغییرات و اعمال مدیریت شهری شرایط زندگی را برای مردم آن بهبود بخشید.
وی ادامه داد: در این صورت آن بخش از خانواده ها که در حریم امن محدوده غیر رسمی منبع آب قرار دارند می توانند به سکونت خود ادامه دهند.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:بناهای غیر امن در منبع آب اهواز ، در صورت بروز حوادث طبیعی آسیب می بینند؛ همچنین معابر این منطقه از عرض کمی برخوردار هستند که دسترسی و خدمات رسانی مدیریت شهری را با مشکل و سختی همراه کرده است.
پژمان، سرانه های خدماتی در منبع آب اهواز را کمتر از حد استاندارد بیان کرد و افزود: برای اعمال سرانه خدماتی نیاز است عرصه هایی را آزاد کنیم تا خانواده ها بتوانند از میانگین خدمان شهری برخوردار باشند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اضافه کرد:علاوه بر این اقدامات روبنایی نیز می تواند به کیفیت زندگی در منبع آب کمک زیادی کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه محدوده غیر رسمی منبع آب را اولویت کاری ستاد بازآفرینی شهری خوزستان بیان کرد و گفت: بر این اساس محدوده پرخطر منطقه نیاز به رسیدگی فوری دارد.

** سپیدار اهواز سکونتگاه جدید اهالی منازل در معرض خطر منبع آب
وی ادامه داد: برخی از خانه ها در کنار گسل و کابل های فشار قوی برق بنا شده اند که لازم است هرچه سریعتر محل زندگی همه خانواده های ساکن در آنها جابجا شوند.
وی خانه هایی که در معرض مخاطرات قرار دارند را 811 واحد اعلام کرد و گفت: به منظور جابجایی آنها زمینی به مساحت 20 هکتار در انتهای سپیدار اهواز درنظر گرفته شده است.
پژمان اضافه کرد: طرح شهرسازی برای زمین درنظر گرفته شده در دست تدوین است و سپس کار آماده سازی آن انجام خواهد شد.

** کمترشدن تشریفات و تصمیمات اداری فرسایشی
وی با تاکید بر سرعت بخشیدن به اقدامات ستاد بازآفرینی شهری، گفت: در این راستا باید از شیوه ای استفاده شود که موضوعات ستاد در دستگاه ها از تشریفات اداری کمتر شود و تصمیمات از حالت فرسایشی خارج شوند.
وی یادآور شد: اجرایی شدن برنامه ریزی ها در ستادهای بازآفرینی شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار است که اعضای آن در شهرها باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.
کوی منبع آب اهواز از نخستین هسته های حاشیه ‌نشینی اهواز و در شرق این شهر واقع است. این منطقه در سال 1388 دارای وسعتی بیش از 750 هزار مترمربع و جمعیتی حدود 22 هزار نفر با یکهزار و 170 خانوار بود.
مهر سال 1396 در این منطقه صخره ای بزرگ از یک تپه بر روی منازل ساخته شده در پایین آن سقوط کرد تا با تخریب 2 باب منزل در این منطقه و مرگ 2 کودک خردسال بار دیگر توجه مردم و مسئولان را به این منازل ناایمن جلب کند.
ساخت ‌و ساز غیر مجاز، نداشتن پروانه ساخت و سند قانونی، نارسایی خدمات شهری، آلودگی زیست‌ محیطی، بیکاری، اشتغال کاذب و ... از مشکلات این منطقه حاشیه نشین اهواز است.
9931/ 6037

انتهای پیام /*