مردم پرونده سلامت خود را تکمیل کنند

1398/02/03 - 10:58:00 ق.ظ
مردم پرونده سلامت خود را تکمیل کنند

به گزارش ایرنا محمد دهقانی فیروزآبادی روز سه شنبه در دیدار مسئولان دانشگاه علوم پزشکی با نماینده ولی فقیه در استان به مناسبت هفته سلامت افزود: با تکمیل اطلاعات پرونده سلامت می توان در هر جای کشور فقط با ارسال کد ملی، تمامی اطلاعات پزشکی، درمان ها و بیماری های فرد را در اختیار پزشک مورد نظر قرار داد.
وی اظهار داشت: برای بیشتر جمعیت استان پرونده بهداشتی تشکیل و تاکنون اطلاعات اولیه 79 درصد جمعیت ثبت شده است که به مراکز بهداشت مراجعه کرده اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: در شهرهای بزرگ افراد به مراکز بهداشتی مراجعه و براساس بازه زمانی مشخص خدمات رایگان دریافت می کنند همچنین در مناطق روستایی خانه های بهداشت آماده ارایه خدمات به مردم هستند.
وی گفت: شعار هفته سلامت (یکم تا هفتم اردیبهشت) امسال «مراقبت های بهداشتی اولیه راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» نامگذاری شده است.
دهقانی یادآور شد: در حوزه بهداشت که همان پیشگیری و مراقبت های اولیه است تمامی خدمات تقریبا به صورت رایگان ارایه می شود اما هزینه های درمان گزاف و سنگین است لذا خانواده ها و دولت نمی توانند تمامی هزینه ها را پوشش دهند.
وی با بیان اینکه به دلایل مختلف پیشگیری بر درمان ارجحیت دارد اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی نیز در این زمینه و همگام با سیاست های حوزه بهداشت گام برداشته و حدود 500 واحد مختلف بهداشتی اعم از خانه بهداشت، پایگاه بهداشت، مراکز جامع خدمات سلامت روستایی و شهری خدمات ارائه می دهد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: اکنون در تمامی روستاها خانه بهداشت وجود دارد یا یک بهورز آموزش دیده مسئولیت جمع آوری و حفظ سلامت افراد زیر پوشش را بر عهده دارد.
وی گفت: زیرساخت های خوبی در حوزه بهداشت در روستاهای استان ایجاد شده که اطلاعات افراد در سامانه یکپارچه بهداشت (سیب) ثبت می شود.
دهقانی فیروزآبادی افزود: مردم استان باید نسبت به سامانه یکپارچه بهداشت (سیب) آگاه شوند، نسبت به تکمیل پرونده خود اقدام کنند و از خدمات رایگان و نیمه رایگان بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: درمان اقشار آسیب پذیر در سنین مختلف به ویژه مادران باردار، کودکان، شیرخوارگان و سایر گروه ها مورد توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یادآور شد: با توجه به اینکه شاید عده ای از جمعیت استان از فقر غذایی رنج ببرند با کمک سازمان های خیر و مردم نهاد و نهادهای حمایتی به تغذیه افراد آسیب پذیر نیز توجه شده است.
وی گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی شرایط مطلوبی را برای خدمت به مردم فراهم کرده که نشان از شبکه ای شدن ارایه خدمات بهداشتی در کشور است و اقدامات انجام شده در این مدت قابل قدردانی است.
7557*3028

انتهای پیام /*