اصلاح ماده 100 قانون شهرداری در دستور کار وزارت کشور است

1398/02/03 - 11:21:00 ق.ظ
اصلاح ماده 100 قانون شهرداری در دستور کار وزارت کشور است

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد افزود: در حال حاضر ماده 100 قانون شهرداری ها در حوزه رسیدگی به تخلفات ساختمانی به ویژه در کلان شهرها از قابلیت مناسب برخوردار نیست و ضرورت به روز کردن آن در دو دهه اخیر از دغدغه های وزارت کشور است.
وی افزود: پیش نویس اصلاح ماده 100 قانون شهرداری ها با هدف تسریع در قلع تخلفات ساختمانی، برخورد جدی با مهندسان ناظر خاطی و تعیین تکلیف سریع تر آراء اجرا نشده فعلی تهیه شده است.
جمالی نژاد اضافه کرد: این اصلاح با همکاری و همفکری مدیران و کارشناسان دستگاه های ذی ربط و صاحب نظر در حوزه مدیریت شهری از جمله نمایندگان دیوان عدالت اداری، شورای عالی استان ها، شورای اسلامی شهر تهران، دبیرخانه مجمع کلان شهرها، شهرداری تهران و وزارت کشور تهیه شده است.
وی با اشاره به اینکه آراء کمیسیون های ماده 100به دو صورت کلی آراء قلع و قمع و جریمه صادر می شوند، گفت: در حال حاضر کمیسیون های ماده 100 به استناد تبصره یک ماده 100 قانون شهرداری با عضویت نماینده قوه قضاییه، نماینده شورای شهر و نماینده وزارت کشور درخصوص رسیدگی به تخلفات ساختمانی در هر شهر تشکیل می شود که شهرداری موضوع تخلفات را به کمیسیون ارجاع و موضوع پرونده ها را در کمیسیون توضیح می دهد و نقش دبیرخانه ای را برعهده دارد.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها افزود: این آراء در قانون کنونی بر این اساس است که آیا اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی رعایت شده یا خیر و همچنین ساخت و ساز دارای پروانه است یا خیر و آیا مخالف مفاد پروانه چیزی ساخته شده است یا خیر؟
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور با بیان اینکه جمع آوری اطلاعات از کمیسیون های ماده 100 شهرهای کل کشور طی چند سال اخیر، ناکارآمدی و اصلاح قانون ماده 100 را مسجل کرده است، گفت: در قانون کنونی، شهرداری ها مرجع رسیدگی به تخلفات نیستند و باید تخلفات به کمیسیون ارجاع تا تصمیم گیری شود و در این قانون توقف ساخت توسط شهرداری به مالک اعلام می شود و سایر ابزار در اختیار مدیریت شهری نیست.
جمالی نژاد با اشاره به اینکه در لایحه مدیریت شهری یکی از مواد اصلی، رسیدگی به تخلفات ساختمانی است، گفت: با توجه به اینکه فرآیند بررسی لایحه و طرح جامع مدیریت شهری طولانی شد، برای رفع مشکلات، بخشنامه های متعدد توسط وزیر کشور و معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزارت کشور برای حداکثر برخورد با تخلفات و عدم مسامحه و جریمه در مواردی که اصول سه گانه رعایت نشده به استان ها ابلاغ شده است که بهره گیری حداکثری از نیروی متخصص و مجرب در این کمیسیون ها و آموزش اعضاء مورد تاکید است که تاکنون حدود 6 هزار نفر از اعضاء از آموزش های لازم بهره مند شده اند.
اجتمام*2181*1193

انتهای پیام /*