رهاسازی آب سد درودزن و ملزومات رونق پایدار کشاورزی فارس

1398/02/09 - 07:30:00 ق.ظ
رهاسازی آب سد درودزن و ملزومات رونق پایدار کشاورزی فارس

به گزارش ایرنا، سد درودزن بر روی رودخانه کُر احداث شده است و بر اساس آمارهای منتشر شده تا اواسط فروردین ماه امسال ورودی آب به این حدود 90 متر مکعب بر ثانیه بوده است.
میزان آب قابل استفاده و مفید در سد درود زن نیز تا نیمه فروردین ماه حدود 300 میلیون متر مکعب اعلام شده بود.
دستور اخیر استاندار فارس برای رها سازی 120 میلیون متر مکعب آب برای مصارف کشاورزی از سد درود زن نویدی بر رونق تولید و کشاورزی در مزارع زیر دست سد دارد.
عنایت‌الله رحیمی هفته گذشته در دستوری از سازمان آب منطقه ‌ای خواست تا مقدار 120 میلیون مترمکعب آب سد درودزن در شهرستان مرودشت با هدف آبیاری اراضی کشاورزی پایین دست رها شود.
رحیمی این اقدام را در راستای تحقق شعار رونق تولید و براساس خواسته کشاورزان منطقه دانست و با یادآوری اینکه اراضی پایین دست سد درودزن شامل بخش‌هایی از زمین‌های کشاورزی شهرستان‌های مرودشت، شیراز و خرامه می‌شود، اجرایی شدن این دستور را مورد تاکید قرار داد.
استاندار فارس با یادآوری اینکه رهاسازی آب از سد درودزن امسال و پس از 10 سال خشکسالی انجام خواهد شد، از کشاورزان استان خواست به سمت کاشت گیاهان کم آب‌ بر و تغییر الگوی کشت حرکت کرده و بهره وری در آب را ارتقاء بخشند.

** نوید افزایش 50 درصدی محصولات کشاورزی فارس
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با رها سازی آب سد درود زن و اختصاص آن به کشاورزان استان انتظار می رود تولید محصولات کشاورزی تا 50 درصد افزایش یابد.
حسین پژمان افزود: یکی از سد هایی که بخشی از آبی که در آن ذخیره شده است به کشاورزی اختصاص می یابد سد درودزن است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اینکه 120 میلیون متر مکعب آب به کشت گلرنگ اختصاص خواهد یافت اضافه کرد: با توجه به حجم آبی که در پشت سد درودزن ذخیره شده این امکان با برنامه ریزی فراهم خواهد شد که در طول سال دو یا سه بار بتوان نسبت به برداشت آب از این سد اقدام کرد و اگر این مهم فراهم شود شاهد رشد قابل توجه در تولیدات محصولات کشاورزی خواهیم بود.
وی در خصوص تعیین حق آبه نیز بیان کرد: براساس برنامه ریزی هایی که صورت گرفته است تامین آب نزدیک به 45 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان توسط سد درودزن انجام می شود و این سد علاوه بر این که دو کاربری تولید انرژی و مصرف آب شرب دارد بخشی از اب ذخیره شده در پشت سد نیز به بخش کشاورزی اختصاص یافته است.
پژمان با اشاره به اینکه سهم بخش کشاورزی از آب سد درودزن نزدیک به 30 درصد است ،تاکید کرد: بر اساس اخرین ارزیابی های صورت گرفته توسط شرکت آب منطقه ای استان، میزان آب ذخیره شده در سد درودزن افزون بر 650 میلیون مترمکعب است که از این میزان سهم بخش کشاورزی نزدیک به 240 میلیون متر مکعب است.
وی در خصوص مناطقی که از آب سد درودزن بهره مند می شوند نیز گفت: دو منطقه از آب سد درودزن برای تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی استفاده می کنند که این دومنطقه به لحاظ جمعیتی نیز بخش اعظمی از مردم استان فارس را در خود جای داده اند. شهرستان های شیراز و مرودشت دو منطقه بهره بردار آب سد درودزن هستند.

** الگوی مناسب کشت را در کنار منابع آبی سد درودزن دنبال کنیم
از سوی دیگر، مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی درباره رهاسازی 120 میلیون متر مکعب آب سد درودزن برای آبیاری اراضی کشاورزی پایین دست این سد به خبرنگار ایرنا گفت: باید در کنار منابع آبی بحث الگوی مناسب کشت را دنبال کنیم تا کشاورزان ضرر نکنند.
امیر رضا توکلی با تاکید بر اینکه در بحث کشاورزی نباید جزیره ای گام برداریم، افزود: تعیین میزان سطح زیر کشت، تعیین الگوی کشت، تعیین منابع آبی و منافع کشاورزان از جمله مواردی است که باید در چرخه کشاورزی به آن توجه شود.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس با بیان اینکه در مقوله کشاورزی باید پیش بینی های هواشناسی دقیق باشد تا بتوان نتیجه مطلوب را دریافت کرد، گفت: سال گذشته 10 هزار هکتار از اراضی فارس زیرکشت گلرنگ رفت اما چون پیش بینی های هواشناسی دقیق نبود کشاورزان ضرر کردند، اما امسال که بارندگی خوب بود از ظرفیت دیم خوب استفاده نشد.
توکلی ادامه داد: نباید به خاطر بارندگی بهره وری از یاد ببریم، باید بارندگی را به عنوان کمکی به ظرفیت منابع آب درنظر بگیریم و پشت سد الگوی مناسب کشت را داشته باشیم، اشتباه استراتژیک است که مجدد بخواهیم به سمت کشت برنج برویم.
9254/ 2027

انتهای پیام /*